მიტროპოლიტმა თეოდორემ საკათედრო ტაძრის მიტაცების მცდელობის გამო პოლიციას მიმართა
კამენეც-პოდოლსკისა და გოროდოკის მიტროპოლიტმა თეოდორემ სამართალდამცავ ორგანოებს წერილობით მიმართა, სადაც ის იტყობინება ალექსანდრე ნეველის ტაძრის რელიგიურ თემზე უცნობი პირების თავდასხმის შესახებ. ეპისკოპოსის განცხადება მჟკ-ს განკარგულებაში აღმოჩნდა.
მიმართვაში მიტროპოლიტმა თეოდორემ განაცხადა, რომ 2023 წლის 8 აპრილიდან უცნობი ადამიანების ჯგუფი ცდილობს აიძულოს უმე-ის საკათედრო ტაძრის რელიგიური საზოგადოება შეუერთდეს მეუ-ს.
„ამ მიზნით ტაძრის ტერიტორიაზე უცნობი პირების მიერ ეროვნული დროშისა და ხმის გამაძლიერებლების გამოყენებით აქციები იმართება. გამოიკვეთა სხვადასხვა ლოზუნგები, მათ შორის ისეთებიც, რომლებიც შეურაცხყოფს ჩვენს საზოგადოებას. მსგავსი უკანონო ქმედებების შედეგად შეფერხებულია ღვთისმსახურების ჩატარება, შეუძლებელი ხდება ტაძრის მრევლის მიერ საეკლესიო რიტუალების აღსრულება“, - წერს ის.
თავის განცხადებაში იერარქმა ასევე განაცხადა, რომ 2023 წლის 8 აპრილიდან 9 აპრილამდე 500-ზე მეტმა ადამიანმა სცადა ტაძრის შენობის ხელში ჩაგდება. ამასთან, მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სალოცავის აღების მსურველთა გეგმა ჩაიშალა, რადგან მათ ხელი შეუშალეს თემის წევრებმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კამენეცში რადიკალები თავს დაესხნენ უმე-ის მორწმუნეებს.
მჟკ ასევე წერდა, რომ მიტროპოლიტმა თეოდორემ პოლიციას მოუწოდა, თავი აარიდონ საკათედრო ტაძართან დაპირისპირებას.