ლვოვის რეგიონში, უმე-ის ტაძარი დაიხურა "საზოგადოების მიმართვის" გამო
2023 წლის 10 აპრილს, ლვოვის რაიონის სოფელ ვიდნევში, უმე-ის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის ეკლესია დაიხურა "ომის დასრულებამდე". შესაბამისი ბრძანება Facebook-ზე კულიკოვსკის სოფლის საბჭოს პრესსამსახურმა გამოაქვეყნა.
დოკუმენტში სოფლის საკრებულოს ხელმძღვანელმა, ლილია ბოვამ აღნიშნა, რომ უმე-ის ტაძარი დალუქული იქნა „სოფლის მოსახლეობის მიმართვის“ და ასევე „სახელმწიფოში არსებული სოციალურ-პოლიტიკური მდგომარეობის“ გამო.
დოკუმენტში ბოვამ ბრძანა კომისიის შექმნა, რომელიც ჩაატარებდა „წმინდა ღვთისმშობლის შობის ტაძარში მდებარე მატერიალური ქონების ინვენტარიზაციას“.
ამავდროულად, ეკლესიის წინამძღვარმა, დეკანოზმა გეორგი ფარატმა განუცხადა ,,პერში კოზატსკის’’, რომ ის და სოფლის რელიგიური საზოგადოება არ გადასულა მეუ-ში, არამედ უმე-ს ერთგული დარჩნენ, რომელსაც ხელმძღვანელობს მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბორისლავში უმე-ს ეკლესია დალუქული იქნა მას შემდეგ, რაც მრევლმა უარი თქვა მეუ-ში გადასვლაზე.