მიტროპოლიტი თეოდორი: ჩვენ გავდივართ წმინდა მართლმადიდებლობისადმი ერთგულების გამოცდებს
ალექსანდრე ნეველის საკათედრო ტაძრის საზოგადოება და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები წმიდა მართლმადიდებლობისადმი ერთგულების გამოცდას გადიან, ისევე როგორც მთელი უკრაინელი ხალხი. ამის შესახებ კამენეც-პოდოლსკისა და გოროდოკის მიტროპოლიტმა თეოდორმა განაცხადა.
მისი თქმით, რიგი მედია მიზანმიმართულად აქვეყნებს დამახინჯებულ ინფორმაციას უმე-ის შესახებ, რათა გამოიწვიოს კონფლიქტი და დათესოს მტრობა ადამიანებს შორის.
მიტროპოლიტმა თეოდორმა ასევე მადლობა გადაუხადა უმე-ის მორწმუნეებს მართლმადიდებლობისადმი ერთგულებისთვის და ჩვენი ღვთისმოსავი წინაპრების რწმენაში დგომის უანგარო ღვაწლისთვის.
„სამწუხაროდ, საერო აწმყოში ყველას არ შეუძლია შეაფასოს უმე-ის როლი. ამის შედეგია ცილისწამება, უგულებელყოფა და აგრესია რადიკალი ადამიანების მხრიდან, რომელთა უმეტესობა ჩვენს მართლმადიდებელ ეკლესიაშია მონათლული. <...> ეს აშკარად გამოიხატა ჩვენს ქალაქში წმინდა ალექსანდრე ნეველის ტაძრის სქიზმატიკებისთვის გადაცემის საბაბით თავდასხმის მცდელობაში“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
როგორც მჟკ იუწყება, მიტროპოლიტმა თეოდორმა პოლიციას მიმართა საკათედრო ტაძრის სავარაუდო ჩამორთმევის გამო.