აკადემიის რექტორი - ბართლომეს: თქვენ ხართ პასუხისმგებელი მეუ-ს ძალადობაზე უმე-ის წინააღმდეგ
კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორმა, არქიეპისკოპოსმა სილვესტერმა ღია წერილით მიმართა ფანარის ხელმძღვანელს, სადაც აღნიშნა, რომ მის მიერ შექმნილი მეუ ყველაზე აქტიურ მონაწილეობას იღებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურებაში. წერილი კსას-ის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
„სამწუხაროდ, დღეს ჩვენ ვხედავთ, როგორ ღიად ირღვევა უკრაინაში დემოკრატიული სამყაროს ერთ-ერთი ძირითადი ღირებულება - სინდისისა და რელიგიური მრწამსის თავისუფლების უფლება. აშკარაა, რომ 2022 წლის ბოლოდან უკრაინის სახელმწიფომ დაადგინა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეტაპობრივი განადგურების კურსი“, - წერს უმე-ს იერარქი ფანარის მეთაურს და ხაზს უსვამს, რომ „მართლმადიდებელი ეკლესიაც აქტიურ მონაწილეობას იღებს ამ საქმეში. ძალადობა, რომელიც მიმართულია ჩვენი უკრაინის ეკლესიის ათასობით თემისა და მილიონობით მორწმუნის წინააღმდეგ, რომელიც შეიქმნა თქვენი უწმინდესობის ტომოსის მიერ 2019 წლის იანვარში“.
არქიეპისკოპოსმა სილვესტერმა მოიყვანა მრავალი მაგალითი მეუ-ს წარმომადგენლების მონაწილეობის შესახებ ივანო-ფრანკოვსკში, ხმელნიცკის, ლვოვში და სხვა ადგილებში უმე-ის ეკლესიების ხელში ჩაგდებაში და განადგურებაშიც კი.
„ჩვენ ვხედავთ უხეშ უგულებელყოფას არა მხოლოდ სამართლებრივი ნორმებისა და დემოკრატიული ღირებულებების, არამედ ქრისტიანული მორალის მიმართაც“, - წერს ეპისკოპოსი. - პირდაპირ უნდა ვთქვა: თქვენი უწმინდესობის, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ გაცემული ტომოსი ავტოკეფალიის შესახებ, არ მოუტანა რელიგიური სიმშვიდე უკრაინას, არამედ მხოლოდ დაპირისპირებისა და ძალადობის ახალი ტალღა გამოიწვია. სამწუხაროდ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქებმა, ტომოსის მიღება აღიქვეს, როგორც სანქცია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინააღმდეგ მკაცრი ქმედებებისთვის. ეს ძალადობა უკვე 2019 წელს დაიწყო, მაგრამ ახლა, ომის პირობებში, აპოგეას აღწევს“.
იერარქმა თქვა, რომ პატრიარქ ბართლომეს მსგავსი ქმედებები უმე-სა და მეუ-ს შორის ურთიერთგაგების დამყარების შესაძლებლობას სპობდა მრავალი წლის განმავლობაში: ”ძალადობა ჩვენი ეკლესიის თემებზე, რომლის თანამონაწილედ (და ზოგჯერ შთაგონებული) გვევლინებიან უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის(მეუ) ეპისკოპოსები და მღვდლები, შექმნა ღრმა უფსკრული ჩვენ შორის, რომლის გადალახვა უახლოეს მომავალში ძნელად შესაძლებელია“.
„ძალადობასა და ცრემლებზე კარგი ვერაფერი აშენდება. დღეს ჩვენ ვხედავთ, რომ უკრაინის ბევრ ქალაქში და სოფელში, სადაც უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ, ადგილობრივი ხელისუფლების დახმარებით, წაგვართვა უმე-ს ეკლესიები - ცარიელია. ამავდროულად, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თემები აგრძელებენ თავმდაბლად და მორჩილად აღასრულონ ღვთისმსახურება სხვადასხვა კერძო შენობებში“, - ხაზგასმით აღნიშნა უმე-ს ეპისკოპოსმა.
მან გამოთქვა რწმენა, რომ ფანარის მეთაურს, „როგორც განათლებულ ღვთისმეტყველს და როგორც საეკლესიო იერარქს“, ესმის, რომ უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიებს არ შეიძლება ჰქონდეს „არანაირი გამართლება ქრისტიანული ზნეობის თვალსაზრისით“.
კსას-ის რექტორმა აღნიშნა, რომ მეუ შეიქმნა ფანარის ხელმძღვანელის მონაწილეობით და ამიტომ პატრიარქი ბართლომე პასუხისმგებელია მისი წარმომადგენლების ქმედებებზე.
„უმე-ისთვის ამ რთულ დროს, მოვუწოდებ თქვენს უწმინდესობას, აიმაღლოთ ხმა სიმართლისა და სიკეთის დასაცავად. რა თქმა უნდა, შეგიძლიათ უგულებელყოთ ის, რაც უკრაინაში მართლმადიდებელ ქრისტიანებს ემართებათ. მაგრამ დღეს ჩადენილი ძალადობა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ, სამწუხაროდ, შეიძლება დარჩეს თქვენს სახელთან დაკავშირებული ისტორიულ მეხსიერებაში“, - დაასკვნა მეუფე სილვესტერმა და განაცხადა, რომ წერილის ასლებს უგზავნის ყველა ადგილობრივ ეკლესიას.