უკრაინაში ერთიანი ადგილობრივი ეკლესიის ჩამოყალიბება გარდაუვალია, - ელენსკი
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსმა ვიქტორ ელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინაში ერთი ადგილობრივი ეკლესიის შექმნა გარდაუვალია.
გამოცემა "ფაქტთან" ინტერვიუში ელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინულ საზოგადოებაში "მოსკოვის საპატრიარქოს" მიმართ უკმაყოფილება დაგროვდა, რაც ნიშნავს, რომ "უკრაინაში ერთი ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიის შექმნა, რომელიც გააერთიანებს ყველა მართლმადიდებელს, გარდაუვალია."
„სახელმწიფო გასული წლის დეკემბრიდან საკმაოდ ფრთხილად მოქმედებდა. თუმცა უხეშად. რადგან ზოგიერთ ფიგურას პირადი სანქციები დაუწესეს. ზოგიერთ მათგანს ჩამოერთვა უკრაინის მოქალაქეობა“, - გაიხსენა ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსმა.
მაგრამ ამავე დროს, მისი თქმით, „სახელმწიფო აჩვენებს შესაძლო გამოსავალს - ეს არის გაწყვეტა ცენტრთან, რომელიც უკრაინის განადგურებას ცდილობს“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მეუ მოითხოვდა უმე-ის აკრძალვას, რათა "ქვეყანა გაეთავისუფლებინათ იმპერიული უღლისაგან".