სახალხო დეპუტატი რფ-სთან დაკავშირებული ყველა რელიგიის აკრძალვის პირობას დებს
2023 წლის 10 აპრილს, სახალხო დეპუტატმა „ხალხის მსახურის“ პარტიიდან, უკრაინის უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნიკიტა პოტურაევმა განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლება აპირებს აკრძალოს ყველა რელიგია, რომელიც დაკავშირებულია რუსეთის ფედერაციასთან.
უკრინფორმთან ინტერვიუში პოტურაევმა განაცხადა, რომ კანონპროექტი რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების აკრძალვის შესახებ ერთ რელიგიას კი არა, ყველას ეხება.
„აქ ყველა რელიგიურ ორგანიზაციაზეა საუბარი და არა რომელიმე კონკრეტულზე და ეს მნიშვნელოვანია. იმის გამო, რომ მე უკვე საჯაროდ ვისაუბრე, ე.წ. რუსეთის ფედერაციაში ყველა გაგიჟდა, რელიგიური ორგანიზაციის დონეზე“, - განაცხადა პოტურაევმა.
მისი თქმით, მხოლოდ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია არ ემხრობა რუსეთის ფედერაციაში "ომს". „ეს ეხება მუსლიმურ ორგანიზაციებსაც და ასევე ბუდისტებსაც, რაც ჩემთვის უცნაური იყო და უკვე არსებობს ისეთი ეგზოტიკური რელიგიები, როგორიცაა შამანიზმი’’.
პოტურაევი თვლის, რომ ყველა რელიგიური ორგანიზაცია, რომელიც ომს უჭერს მხარს, „პუტინის დიქტატურას უჭერს მხარს“. „ამიტომ, მე მჯერა, რომ უკრაინელი ხალხისა და უკრაინის სახელმწიფოს საერთო სურვილი და ნებაა საკანონმდებლო სფეროში პირობების დაწესება, რათა უკრაინულ რელიგიურ ორგანიზაციებს უბრალოდ არ ჰქონდეთ კავშირი ამ გარყვნილებთან, რომლებიც ამოფარებული არიან მსოფლიო რელიგიებს. ხაზგასმით აღნიშნა სახალხო დეპუტატმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პოტურაევის თქმით, აუცილებელია ევროპას ვუთხრათ, რომ უმე არის პუტინის დიქტატურის ინსტრუმენტი.