სბუ-ს მასალების მიხედვით, უმე-ის 19 სასულიერო პირს მოქალაქეობა ჩამოართვეს, - მალიუკი
უკრაინის უშიშროების სამსახურის მასალებზე დაყრდნობით, ხელისუფლებამ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 19 სასულიერო პირს უკრაინის მოქალაქეობა ჩამოართვა, - ამის შესახებ უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსმა ვასილ მალიუკმა interfax.com.ua-სთან ინტერვიუში განაცხადა.
მისი თქმით, სპეცსამსახურმა 61 სასულიერო პირის მიმართ აღძრა სისხლის სამართლის საქმე, ხოლო „სასამართლომ უკვე გამოუტანა 7 სასჯელი მტრის მხარეზე გადასულ ცალკეულ სასულიერო პირებს“.
„კასოსა და საკმევლის არსებობა არ არის დამამძიმებელი გარემოება, მაგრამ არც სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან ათავისუფლებს“, - ამბობს მალიუკი. - FSB-ის აგენტებს ანაფორაში არ აქვთ ადგილი საომარ მდგომარეობაში მყოფ ქვეყანაში. მოღალატეებმა ცოდვების „გამოსყიდვაზე“ არც იოცნებონ“.
როგორც მჟკ წერდა, ორი თვის წინ სბუ-მ გამოაცხადა "დაახლოებით 60" სისხლის სამართლის პროცესის გახსნა უმე-ის წარმომადგენლების წინააღმდეგ და იგივე შვიდი სასამართლო განაჩენი.