სახალხო დეპუტატი: არსებობს დიდი რისკი იმისა, რომ უმე-მ სასამართლო საქმეები მოიგოს
პარტია ,,ევროპული სოლიდარობის’’ სახალხო დეპუტატმა ნიკოლოზ კნიაჟიცკიმ ,,ესპრესოს'' ეთერში განაცხადა, რომ უმე-ის ტაძრების ჩამორთმევის გამო, დიდი რისკია, რომ უკრაინა საერთაშორისო თანამეგობრობის წინაშე არასახარბიელო შუქზე გამოჩნდეს.
„ეს არის ძალიან საშიში სიტუაცია. იმიტომ, რომ ერთია, როდესაც ხელისუფლება იღებს ამას (გადაწყვეტილებები უმე-ის აკრძალვის შესახებ, - რედ.), მაგრამ სრულიად განსხვავებულია, როდესაც ხალხი მოდის და ტაძრებს ძალით იტაცებენ, ”- თქვა კნიაჟიცკიმ.
მისი თქმით, არსებობს „დიდი რისკი იმისა, რომ უკრაინას დაადანაშაულებენ ადამიანის უფლებათა კონვენციის შეუსრულებლობაში. არსებობს უკიდურესად მაღალი რისკი იმისა, რომ მათ შემდეგ სასამართლოები მოიგონ.”
კნიაჟიცკი თვლის, რომ ამან შეიძლება „დაპირისპირება გამოიწვიოს“: „ეს გამოცხადებულია (გადაწყვეტილება უმე-ის აკრძალვის შესახებ – რედ.), როგორც წესი, დასავლეთ და ცენტრალურ რეგიონებში. აღმოსავლეთში ამას არავინ აცხადებს. და შეიძლება მოხდეს, რომ უმე-ის საქმიანობა შეწყდეს დასავლეთ და ცენტრალურ უკრაინაში, ხოლო აღმოსავლეთში კიდევ უფრო პოპულარული გახდეს“.
სახალხო დეპუტატი მიიჩნევს, რომ ეს არის „კიდევ ერთი მიზეზი უკრაინაში სამოქალაქო კონფლიქტისა. ეს ყველაფერი ძალიან საშიშია“.