ნიკოპოლის მერი: ადგილობრივი ხელისუფლება ვერ მიიღებს გადაწყვეტილებას უმე-ის აკრძალვის შესახებ
ნიკოპოლის მერმა ალექსანდრე საიუკიმ აღიარა, რომ ადგილობრივ ხელისუფლებას არ აქვს უფლება აკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის თემების საქმიანობა, წერს venal-nk.com.ua.
„მე ვხედავ რამდენიმე რეგიონული და საკრებულოს გადაწყვეტილებას. მაგრამ ადგილობრივი თვითმმართველობა არ არის ორგანო, რომელიც იღებს ან ცვლის კანონებს, ეს არის აღმასრულებელი ორგანო“, - განაცხადა მერმა პრესკონფერენციაზე. ჩვენ შეგვიძლია მივიღოთ საკუთარი გადაწყვეტილება, ავკრძალოთ მისი (უმე - რედ.) საქმიანობა, მაგრამ მას იურიდიული ძალა არ ექნება.
ამავდროულად, საიუკმა პირობა დადო რომ აღასრულებდა „გარკვეული აღმსარებლობის საქმიანობის მარეგულირებელ კანონს“ , თუ მას უმაღლესი რადა მიიღებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე კროპივნიცკის საკრებულოს კომუნიკაციების განყოფილების ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ ადგილობრივ ხელისუფლებას არ აქვს უფლებამოსილება აკრძალოს უმე.