აშშ-ში უმე-ს აღმსარებელთა უფლებების სერიუზული დარღვევა ვერ შეამჩნიეს
აშშ-ს საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების სამთავრობო კომისიამ (USCIRF) ვერ დაინახა უკრაინაში მორწმუნეთა უფლებების სერიუზული დარღვევები. ამას მოწმობს კომისიის 2023 წლის მოხსენება, გამოქვეყნებული 2023 წლის 1 მაისს ორგანიზაციის საიტზე.
კომისიაში დაასახელეს 12 ქვეყანა, რომელთა „ხელისუფლებები სჩადიან ან უშვებენ რელიგიისა და შეხედულებების უფლებათა დარღვევის სისტემატურ, ხანგრძლივ და აღმაშფოთებელ დარღვევებს“. სიაში შესულები არიან ჩინეთი, კუბა, ირანი, ჩრდილოეთ კორეა, პაკისტანი, რუსეთი, საუდის არაბეთი, ტაჯიკეთი, თურქმენეთი და სხვა ქვეყნები. უკრაინა ამ სიაში ვერ მოხვდა.
უკრაინაში სიტუაციის ანგარიშს მიუძღვნეს ერთი აბზაცი. ტექსტში ნათქვამია, რომ რფ-ის შეჭრის შემდეგ „უკრაინის ხელისუფლება სულ უფრო და უფრო აკვირდება უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას (უმე), რომელიც ისტორიულად და ეკლესიურად დაკავშირებულია მოსკოვის საპატრიარქოსთან, მიუხედავად უმე-ს მაისის განაცხადისა“სრული დამოუკიდებლობისა და ავტონომიის შესახებ“.
USCIRF თანამშრომლები ყვებოდნენ „უმე-ს ასობით ტაძარში და რელიგიურ ობიექტში უუს-ს ჩხრეკის შესახებ“, აგრეთვე „რუსეთის ხელისუფლებასთან თანამშრომლობის გამო, უმე-ს ათობით კლირიკოსის მიმართ სისხლის სამართლის საქმეების გახსნის, პრორუსული პროპაგანდის გავრცელებისა ან რუსეთის უკრაინაში შეჭრის გამართლების შესახებ“.
ანგარიშში აგრეთვე ნახსენებია რადის კანონპროექტები, რომლებიც უმე-ს საწინააღმდეგოდ არის მიმართული.
„დეკემბერში პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ თავის მინისტრთა კაბინეტს პარლამენტში კანონპროექტის წარდგენა დაავალა, რომელიც „შეუძლებელს გახდის იმ რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობას, რომლებიც დაკავშირებულები არიან რუსეთის ფედერაციაში გავლენის ცენტრებთან“. თუმცა უკრაინის პარლამენტს 2022 წლის ბოლომდე არ მიუღია ეს კანონი რელიგიური ორგანიზაციების აკრძალვის შესახებ, ამის შესაძლებლობა ჯერ კიდევ სერიუზულ პრობლემას წარმოადგენს“.
უმე-ს ტაძრების მასიური მიტაცებების შესახებ ანგარიშში არ წერია.
USCIRF-ის საიტზე ნახსენებია, რომ აშშ-ს საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების კომისია (USCIRF) წარმოადგენს დამოუკიდებელ ორპარტიულ ფედერალურ სამთავრობო ორგანიზაციას, რომელიც შექმნილია აშშ-ს კონგრესის მიერ საზღვარგარეთ აღმსარებლობის თავისუფლების მონიტორინგისთვის, ანალიზისთვის და ანგარიშების მომზადებისთვის.