რკე-ს თეოლოგი: მე ვოცნებობ ეკლესიაზე, სადაც გეი მღვდლები და ლესბოსელი დები იქნებიან
2023 წლის 21 აპრილს აშშ-ში, ფორდჰამის უნივერსიტეტში გაიმართა ჰომოსექსუალი იეზუიტი სტუდენტების კონფერენცია, რომელზეც კათოლიკური ეკლესიის მღვდელმა და თეოლოგმა ბრაიან ნ. მასინგეილმა, მისი გამოსვლა კონფერენციაზე გამოაქვეყნა კათოლიკურმა რესურსმა Outreach-მა.
„მოვედი თქვენთან, როგორც შავკანიანი, გეი მღვდელი და ღვთისმეტყველი. მე ვარ ინფორმირებული არა მხოლოდ ჩემი სექსუალურობით, ჩემი რწმენით და ეკლესიის ეთიკური რწმენის შესწავლით, არამედ შეერთებულ შტატებში შავკანიანთა თავისუფლებისთვის ბრძოლის ტრადიციებითაც. ეს ბრძოლა, თავისი არსით, სულისა და გულის საქმეა“, - განაცხადა რკე-ის მღვდელმა.
მისი თქმით, როდესაც ის იეზუიტი სტუდენტი იყო, ასეთ გეი კონფერენციებზე მხოლოდ ოცნება შეიძლებოდა.
"ჩემთვის, 21 წლის სტუდენტისთვის ვინმეს რომ ეთქვა, რომ ერთ დღეს მე ვისაუბრებდი იეზუიტური უნივერსიტეტების ლგბტ სტუდენტების ასამბლეის წინაშე, როგორც შავკანიანი მღვდელი, რომელიც ღიად აღიარებს ჰომოსექსუალურ ორიენტაციას, გავიცინებდი და ვიტყოდი: " მხოლოდ სიზმარში!“ - თქვა მასინგალემ.
მასინგალეს თქმით, როდესაც ის "იყო თავის ალმა მატერში პროფესორი და სურდა ესწავლებინა კურსი ჰომოსექსუალიზმისა და ქრისტიანული ეთიკის შესახებ", მას უთხრეს, რომ ამას ვერ ასწავლიდნენ საღვთისმეტყველო ფაკულტეტზე.
„რომ ეთქვათ, ათი წლის შემდეგ აქ ვიქნებოდი, მე ვიტყოდი: „მხოლოდ სიზმარში“. მაგრამ ჩვენნაირი ადამიანები ოცნებობდნენ. და რადგან ოცნებობდნენ, ჩვენ აქ ვართ“, - თქვა მღვდელმა.
მასინგალი ამტკიცებს, რომ ჰომოსექსუალმა კათოლიკეებმა „დარწმუნებულად და დაჟინებით უნდა გამოაცხადონ, რომ ჩვენ თანაბრად გამოგვისყიდა ქრისტემ და განუზომლად გვიყვარს ღმერთი“. "ჩვენ ისევ და ისევ უნდა ვუთხრათ საკუთარ თავს და ერთმანეთს: "შენ საყვარელი ხარ. შენ მიმზიდველი ხარ. თქვენ წმინდა ხართ, რადგან თქვენ ხართ ღვთის ხატება", - ამბობს რკე-ის ღვთისმეტყველი.
მან თქვა, რომ ოცნებობს „ეკლესიაზე, რომელშიც გეი მღვდლები და ლესბოსელი დები აღიარებულნი იქნებიან წმინდა და ერთგულ ლიდერებად, ეკლესიაზე, რომელიც ენთუზიაზმით განადიდებს ერთსქესიანთა სიყვარულს, როგორც ჩვენში ღვთის სიყვარულის განსახიერებას“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უბკე-ში ვრცელდება სახელმძღვანელო, თუ როგორ უნდა იმუშაოთ კათოლიკურ სკოლებში სხვადასხვა გენდერული ორიენტაციის წარმომადგენლებთან.