კოროპის საეკლესიო საზოგადოებამ ჩაშალა მეუ-ს პროვოკაცია და დაადასტურა ერთგულება უმე-ს მიმართ
უმე-ს წმიდა მიძინების ტაძრის საზოგადოებამ, ჩერნიგოვის ოლქის კოროპის დასახლებამ, არ დაუშვა მისი ეკლესიის უკანონო "გადაცემა" მეუ-სთვის. დუმენკოს მომხრე ,,მღვდლის’’ მიერ კულტურის სახლში გამართულ შეხვედრაზე თითქმის ნახევარი ათასი მორწმუნე მივიდა და პროვოკაცია ჩაშალა. ამის შესახებ იტყობინება უმე-ს ნეჟინის ეპარქიის პრესსამსახური.
,,იმის გათვალისწინებით, რომ კოროპის მაცხოვრებლების დიდი უმრავლესობა კატეგორიულად ეწინააღმდეგება თავიანთი საზოგადოების შემვიწროებელს, რომელიც დააარსა ღირსმა თეოფან კოროპსკიმ და განავითარა აწ გარდაცვლილმა არქიმანდრიტმა ნიკოლოზმა (პუტრია), პროვოკაციის ორგანიზატორები აშკარად დაიბნენ და უარი განაცხადეს შეხვედრის ყველა მონაწილის დარეგისტრირებაზე და ჩაატარეს ღია კენჭისყრა“, - აცხადებენ პრესსამსახურში.
იმის ნაცვლად, რომ გადაწყვეტილება მიეღოთ მიძინების მრევლის იურისდიქციის შეცვლაზე, შეხვედრის ორგანიზატორებმა გამოაცხადეს სურვილი დაარეგისტრირონ მეუ-ს ილინსკის თემი, თუმცა მათ შეახსენეს, რომ უმე-კს ილინსკის თემი სოფელში მრავალი წელია არსებობს, რომელსაც ჯერაც არ გამოუთქვამს დუმენკოს სტრუქტურასთან გაერთიანების სურვილი. სახელმწიფომ მას გამოუყო ილინსკის ტაძარი - მე -18 საუკუნის არქიტექტურული ძეგლი - თუმცა, ათწლეულების განმავლობაში, უმე კს-ს წარმომადგენლებს არც კი დაუწყიათ შენობების აღდგენა.
„როდესაც დამსწრეებმა დაიწყეს ორგანიზატორებისგან პასუხის მოთხოვნა იმის შესახებ, თუ რატომ არ აერთიანებს უმე-კს საზოგადოებას მეუ-ში, „მღვდელმა“ ჩართო უკრაინის ჰიმნი და შეხვედრის დასრულება გამოაცხადა. იტყობინება პრეს-სამსახური.
ამის შემდეგ, უმე-ის მორწმუნეები დაბრუნდნენ თავიანთ ეკლესიაში და გამართეს სამრევლო კრება, რომელზეც მათ ერთხმად დაამტკიცეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის და მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის ერთგულება. კენჭისყრაში 486 მრევლი მონაწილეობდა. მრევლმა საბჭოს გადაწყვეტილება შეატყობინა ჩერნიგოვის რეგიონალურ სახელმწიფო ადმინისტრაციას, ნოვგოროდ-სევერსკის რეგიონალურ ადმინისტრაციას და კოროპის სოფლის საბჭოს.
როგორც მჟკ იტყობინება, 6 მაისს, მეუ-ს რეიდები ცდილობდნენ აეღოთ უმე-ს წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია ხმელნიცკის რაიონის სოფელ მიტინცში, მაგრამ მორწმუნეებმა სალოცავი დაიცვეს.