უმე-მ კომენტარი გააკეთა ბერდიანსკის ეპარქიის სასულიერო პირების რმე-სთან მიმართვაზე
უმე-ის ბერდიანსკის ეპარქიის ზოგიერთი სასულიერო პირის მიერ გაჟღერებული განცხადებები, მათი მმართველი ეპისკოპოსის გვერდის ავლით, პროვოკაციულია და ეჭვს იწვევს მათ გულწრფელობაში, იტყობინება უმე-ის პრესსამსახური. ამ სასულიერო პირებს მმართველი ეპისკოპოსი, მიტროპოლიტი ეფრემი აუკრძალავს მსახურებას.
„ბერდიანსკის ეპარქიის სასულიერო პირებმა არაერთხელ და ღიად გამოუცხადეს სრული მხარდაჭერა და ნდობა თავიანთ მმართველ ეპისკოპოსს. აქედან გამომდინარე, ცალკეული მღვდლების მიერ გაჟღერებული საპირისპირო განცხადებები მკვეთრად არ შეესაბამება წინა განცხადებებს და აჩენს ეჭვს მათ გულწრფელობაში და მათი გამოცხადების იძულების არარსებობაზე“, - აღნიშნავენ უმე-ში.
ეპარქიის მღვდელმთავრების განცხადებებზე, რომ ბერდიანსკის მიტროპოლიტმა ეფრემმა „დატოვა სამწყსო“, უმე-მა განაცხადა, რომ იერარქი საზღვარგარეთ მკურნალობდა მისი უნეტარესის, მიტროპოლიტ ონუფრის ლოცვა-კურთხევით: „მან თქვა, რომ მკურნალობის დროს ეპარქიამ მის ხელმძღვანელობით ტელეფონით იმართებოდა. არსებული ვითარების სრული შეფასება შესაძლებელია მას შემდეგ, რაც მიტროპოლიტი ეფრემი გამოჯანმრთელების შემდეგ დეტალურ განმარტებებს გააკეთებს“.
უმე-მ კიდევ ერთხელ შეახსენა, რომ ეკლესია ყოველთვის აცხადებდა მტკიცე მხარდაჭერას უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და გმობდა რუსეთის ფედერაციის აგრესიას.
„ბერდიანსკის ეპარქიის მღვდლები, რომლებიც თვითნებურად ახმოვანებენ პროვოკაციული ხასიათის განცხადებებს მედიაში, რომლებიც არ შეესაბამება უმე-ის ოფიციალურ პოზიციას და თესავენ დაბნეულობას და ცდუნებას სამწყსოს გულებში, მართლმადიდებლური ეკლესიის კანონის შესაბამისად აიკრძალება მათი მმართველი ეპისკოპოსი, ბერდიანსკისა და პრიმორსკის მიტროპოლიტი ეფრემი“, - დასძინეს უმე-ში.
როგორც მჟკ იტყობინება, რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ „ბერდიანსკის ეპარქია პატრიარქის პირდაპირ დაქვემდებარებაში მიიღო“.