ძველი ერესის აღორძინება, ან რა არის ერეტიკული ბიოპასპორტებთან ბრძოლა
325 წლის 25 აგვისტოს მოხდა ნიკეას, პირველი საეკლესიო კრების საზეიმო დახურვა. მისი ისტორიის შესახებ ზოგადი ინფორმაცია მრავალი ჩვენგანისთვის კარგად არის ცნობილი. ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ არიანიზმი დაგმეს, როგორც ერესი, იგი კარგა ხანს არ კარგავდა თავის პოზიციებს.
ნიკეას სარწმუნოების მთავარი ჩემპიონი იყო წმინდა ათანასე დიდი. მისი მინისტრობის დროს, არისიანობა არა მხოლოდ აგრძელებდა ხალხის გონებაში და სულში ცხოვრებას, არამედ უდიდესი პოპულარობა მოიპოვა ისე, რომ ისტორიის გარკვეულ მონაკვეთში ათანასე დარჩა თითქმის ერთადერთი მართლმადიდებელი ეპისკოპოსი მთელ აღმოსავლეთში. ტყუილად არ უწოდებს მას წმინდა გრიგოლ ღვთისმეტყველი ეკლესიის საყრდენს და მის მიერ ქადაგებული სწავლება ეკლესიის კანონია და წმინდა ბასილი არის ეკლესიის ყველაზე გამოცდილი სათავე არიანიზმის მძვინვარებს შორის. თავად წმიდა ათანასემ ითხოვდა: "ილოცეთ, რომ ყველანაირი დაპირისპირება შეწყდეს, ერეტიკოსთა ამაო კითხვები და ყველა სიტყვის სიტყვა დაგმობილი იყოს,  ყველას გულებში გაბრწყინდება ჭეშმარიტება და ყველგან ყველამ ერთი ბრძნული თქვას  რამ".
მხოლოდ ეს მცირე ნახსენები საკმარისია იმის გასაგებად, თუ რამდენად მნიშვნელოვანი იყო ეკლესიის მამებისათვის იმ სწავლების შენარჩუნება, რომლებიც ქრისტემ გვასწავლა ხელუხლებლად. ამავე დროს, დღეს ჩვენი უმრავლესობა აბსოლუტურად ინერტული რჩება დოქტრინალური საკითხების მიმართ. ჩვენ უფრო ხშირად გვაინტერესებს დალოცვილი ცოცხები, ბულკები, ძეხვი. ჩვენი ყურადღება უფრო ხშირად მიმართულია ანტიქრისტეზე, კოდებზე, პასპორტებზე.
ჩვენ ნამდვილად არ ვიცით არც საღვთო წერილი და არც პატრისტული აზროვნება. ჩვენ ხშირად გვაფიქრებინებენ კანონიკების კითხვაზე, გარე წესების მკაცრ დაცვაზე, სხვადასხვა იგავებზე და ცრურწმენებზე, რომელთაც საერთო არაფერი აქვთ ქრისტიანობასთან.
ჩვენ არ გვაინტერესებს არც ეკლესიის ისტორია და არც სწავლება. ჩვენ ნამდვილად არ ვიცით არც საღვთო წერილი და არც პატრისტული აზროვნება. ჩვენ ხშირად გვაფიქრებინებენ კანონიკების კითხვაზე, გარე წესების მკაცრ დაცვაზე, სხვადასხვა იგავებზე და ცრურწმენებზე, რომელთაც საერთო არაფერი აქვთ ქრისტიანობასთან.
ჩვენ, თანამედროვე ქრისტიანები, კრიმინალურად გულგრილები ვართ ეკლესიის სწავლების მიმართ, რომლის დასამტკიცებლად წმიდა მამებმა დახარჯეს უზარმაზარი ინტელექტუალური, გონებრივი და ფიზიკური ძალა და ხშირად ვწირავდნენ ჯანმრთელობას და სიცოცხლეს. ეს გულგრილობა სავსეა შედეგებით. ამას იქამდე მივყავართ, რომ მართლმადიდებელი ქრისტიანები თვითონ ხდებიან სხვადასხვა ერესში. და თუ ერეტიკური აზრების წარმოთქმა, შესაძლოა, გაუცნობიერებლად ხდება, მაშინ საკუთარი რწმენის შეცნობის სურვილი ნამდვილად შეგნებულია.
ავიღოთ მაგალითი.
2016 წელს, „სრედას“ სამსახურის დაკვეთით, საზოგადოებრივი აზრის ფონდმა ჩაატარა გამოკითხვა რუსეთში მართლმადიდებელ ქრისტიანებს შორის სხვადასხვა თემაზე, რომელთა შორის იყო საუბარი filioque- ზე, ე.ი. სულიწმინდის მსვლელობის შესახებ კათოლიკურ და მართლმადიდებლურ სწავლებას შორის განსხვავების შესახებ. საინტერესოა, რომ ამ ღონისძიების ორგანიზატორების დადანაშაულება არასათანადოდ ჩატარებაში არ გამოდგება, რადგან კვირაობით წირვის შემდეგ მიდიოდა ხალხის გამოკითხვა. შედეგები საშიშია.
გამოკითხულთა 69% ამბობს, რომ სულიწმიდა მამისა და ძისგან მოდის, 18% -ს უჭირს პასუხის გაცემა, 3% არ ეთანხმება რომელიმე შემოთავაზებულ ვარიანტს და მხოლოდ 10% მხარს უჭერს მართლმადიდებლურ დოგმას. როგორ შეიძლება ასეთი რამე იყოს! ყოველივე ამის შემდეგ, სავარაუდოდ, ერთი საათიც არ იყო გასული, როცა წირვაზე ყველა მღეროდა რწმენის სიმბოლოს, სადაც ისმის სიტყვები: " მამისგან მომავალი  ...". თურმე ისინი მღეროდნენ და ათწლეულების განმავლობაში  აგრძელებენ მღერას ტაძარში ღვთიური მსახურების დროს და კითხულობენ დილის ლოცვებს სრულიად დაუფიქრებლად, მანტრასავით და შიგნით არაფერი "უღელი", გონება არ იღვიძებს და უბრალო ცნობისმოყვარეობაც კი არააქტიურია.
თქვენ შეგიძლიათ იკამათოთ, როგორც გსურთ ეკლესიის დოგმების ცოდნის საჭიროებასა თუ უსარგებლობაზე, მაგრამ ფაქტი ფაქტად რჩება, რომ ადამიანი, რომელიც ერეტიკულ შეხედულებებს იცავს, თავად აწვდის თავის თავს ქრისტეს სხეულის სამაშველო გემს გარეთ.
ნათქვამისგან განსხვავებით, რა თქმა უნდა, შეიძლება აღინიშნოს, რომ, დოგმატის გარეშეც ადამიანები იხსნიან თავს, მთავარია მცნებების დაცვა და ქრისტიანულად ცხოვრება. ასევე შეგიძლიათ მაგალითების “ამოთხრა”. იგივე მხცოვანი მაკარი დიდი თითქმის მთელი ცხოვრება უდაბნოში ცხოვრობდა და არცერთი არიანის დავა არ შეხებია მას, რომელიც მძვინვარებდა ქალაქებში და სოფლებში. ისევ - ეგვიპტის მარიამის მაგალითი. მაგრამ მხოლოდ ჩვენ გვავიწყდება, რომ მაშინაც კი, თუ ადამიანი გადარჩება, ის ეკლესიაში გადარჩება, მაგრამ ეკლესიის თავად საზღვრებს განსაზღვრავს თეოლოგია და დოგმატები. ასევე მინდა გავიხსენო წმინდა მოწამე კვიპრიანეს კართაგენელის ცნობილი სიტყვები: ”ეკლესიის გარეთ სიცოცხლე არ არის: ღვთის სახლი ერთია და ეკლესიის გარდა ვერავინ გადარჩება. ეკლესიის გარეთ გადარჩენა მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეიძლებოდა, თუ ნოეს კიდობნის გარეთ მყოფი რომელიმე ადამიანი გადარჩებოდა ”.
რთული არ არის ამ იდეის დადასტურება, საკმარისია მივმართოთ ზემოთ ხსენებული წმინდა ათანასეს მოსაზრებას: "ნიკეას მამებს პატივი უნდა ვცეთ, თორემ ვინც არ მიიღებს (ნიკეას) სიმბოლოს, ყველა უფრო მეტად აღიარებს, ქრისტიანების გარდა".
ნიკეას სარწმუნოება დაემატა და გაფართოვდა კონსტანტინოპოლში მომდევნო მსოფლიო კრებაზე, ამიტომ ახლა მოყვანილი სიტყვები კონკრეტულად მას ეხება. მე არანაირად ვერ ვბედავ იმის მტკიცებას, რომ მართლმადიდებლების 69%-მა, შეგნებულად ან არაცნობიერად აღიარა სარწმუნოება კათოლიკური ერეტიკური დოგმატის შესახებ, სულიწმინდის მსვლელობის შესახებ მამისაგან და ძისაგან (რომელიც სარწმუნოებაში არ არის) ეკლესიიდან ჩამოშორდნენ, მაგრამ ეს არ შეიძლება საგანგაშო იყოს. „ვინც სხვა რწმენაშია, - წერს გამოქვაბულების ბერი თეოდოსი, - არც ლათინურად და არც სომხურად, ვერ ხედავს მარადიულ სიცოცხლეს“.
არსებობს მთელი რიგი დოკუმენტები, რომლებიც ნათლად აჩვენებს ზოგიერთ მებრძოლს ერეტიკულ შეხედულებებს ბიომეტრიული პასპორტის წინააღმდეგ.
მინდა ვთქვა კიდევ ერთი მწვალებლობა, რომელიც დღეს ეკლესიაში გავრცელდა რამდენიმე მართლმადიდებელი ქრისტიანის მიერ და მჭიდროდაა დაკავშირებული პირველ და მეორე საეკლესიო კრებათა დოგმატური დავის ისტორიასთან. მე მას ჩემი საქმიანობიდან გამომდინარე შევხვდი, როგორც სასულიერო და კანონიკური კომისიის მდივანი უმე-ის სინოდში. არსებობს მთელი რიგი დოკუმენტები, რომლებიც ნათლად ამტკიცებემ ერეტიკულ შეხედულებებს ზოგიერთ მებრძოლის ბიომეტრიული პასპორტის წინააღმდეგ. გასაგები მიზეზების გამო, არავის სახელებს არ დავასახელებ და არც არაფერს მოვიყვან, მხოლოდ ზოგადი შენიშვნებით შემოვიფარგლები.
ჩვენ ვსაუბრობთ ევნომიანიზმზე (ანომიანიზმი) - არიანელთა მწვალებლობის უკიდურესი გამოვლინებაზე, რომელსაც მისი ერთ-ერთი მთავარი წარმომადგენლის - ევნომიუსის, ციზიკის ეპისკოპოსის სახელი მიენიჭა. მათი საშიში სწავლების უარყოფით ისაუბრეს თავიანთი დროის საუკეთესო გონებებმა, როგორიცაა დიდიმე ბრმა, წმინდანები იოანე ოქროპირი, კვიპროსელი ნათლისღე, ბასილი დიდი, გრიგოლ ნოსელი და გრიგოლ ღვთისმეტყველი, რომელმაც დაწერა, რომ ევნომიუსი "თავის თავს ზიანს მიიჩნევს, თუ ყველას არ მიიზიდავს მისი განადგურებით ".
ევნომიანიზმი მეორე მსოფლიო კრებაზე იყო დაგმობილი. მე არ ჩავერთვები ევნომიუსის ერეტიკული შეხედულებების ყოვლისმომცველ მიმოხილვაში (ყველა ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ ქსელში), მაგრამ ყურადღებას გავამახვილებ "სახელების თეორიაზე", რომელიც დაკავშირებულია განხილულ თემასთან.
IV საუკუნის მეორე ნახევრის სამების კამათის შედეგად, თეოლოგიაში ფუნდამენტური კითხვა დაისვა: როგორ არის შესაძლებელი ღმერთის ცოდნა? მას შემდეგ, რაც პირველ მსოფლიო კრებაზე დამტკიცდა ტერმინი „თანხმობა”, რაც მამისა და ძის ერთი ბუნების აღმნიშვნელია, მართლმადიდებლებისთვის ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა ახლა უკვე ადვილია: ღმერთის ცოდნა შესაძლებელია ქრისტეს მეშვეობით, რომელმაც ფილიპე მოციქულს უთხრა: "მან, ვინც დამინახა, მამა იხილა ... მე მამაში ვარ და მამა ჩემში? სიტყვებს, რომლებსაც მე გეუბნები, მე თვითონ არ ვამბობ; მამა, რომელიც ჩემში ცხოვრობს, ის აკეთებს საქმეებს ”(იოანე 14: 9-10). მაგრამ ანომეებმა, რომლებიც კატეგორიულად უარყოფდნენ მამისა და ძის თანხმობას, ვერ მიიღეს ასეთი პოზიცია, ამიტომ მათ დასახმარებლად მოვიდა ევნომიუსი.
ეს ერეტიკოსი ამტკიცებდა, რომ არსებობს ნივთების ე.წ. "სუბიექტური" სახელები, რაც მიუთითებს მათ არსზე. სწორედ ამიტომ, ევნომიელთათვის ღმერთის ცოდნა შესაძლებელია მისი სახელის ცოდნით. ევნომიუსის ეს მოძღვრება  ვრცელდებოდა არა მხოლოდ ღვთაებრიობაზე, არამედ მთელ ქმნილებებზე. სახელები განუყოფლად უკავშირდება თვით საგნებს და წარმოადგენს მათ ენერგიას.
თანამედროვე მებრძოლების მოქმედებებსა და შეხედულებებში პასპორტების, კოდების წინააღმდეგ, „ყველა კარგისთვის და ყველას ცუდის წინააღმდეგ“, და ა.შ. აშკარად ჩანს 21-ე საუკუნის ევნომიანიზმის დაღვრა.
განხილულ ერეტიკურ იდეებს კარგად გადმოსცემდა რუსი ფილოსოფოსი და ისტორიკოსი ლევ პლატონოვიჩ კარსავინი: „ღმერთმა ... თავი იჩინა ამ სამყაროში თავისი საქმიანობის ნაყოფით, რაც მას მოწმობს ... რომ ღმერთმა შექმნა ერთმანეთთან დამოკიდებულება, მოქმედება და ნივთების შესაბამისობა; მან დაარქვა სახელწოდება (სახელი) თითოეულ დასახელებულ ნივთთან მათი კანონების შესაბამისად ”, ე.ი. მათი ბუნებით.
თანამედროვე მებრძოლების მოქმედებებსა და შეხედულებებში პასპორტების, კოდების, "ყველასთვის კარგი და ყველას წინააღმდეგ" და ა.შ. აშკარად ჩანს 21-ე საუკუნის ევნომიანიზმის დაღვრა. ამ ფიგურების წერილობით და ზეპირ განცხადებებში საკმაოდ მკაფიოდ და ერთმნიშვნელოვნად არის ნაჩვენები, რომ ეს სახელი ქრისტიანთა სალოცავია, რომ ეს სახელი ადამიანის არსის გამოხატულებაა, რომ ღმერთი ჩვენ მხოლოდ სახელით გვიცნობს. დოკუმენტისა და ელექტრონული რეესტრის ნომრის მინიჭების სახით სახელის "ჩამორთმევა" იწვევს პიროვნების დაკარგვას და ღვთის განგებულების "დაცემას" და შედეგად, იმედის დაკარგვას მარადიული ნეტარების მისაღწევად.
მე კი არ ვამბობ, რომ ჩამოთვლილი მოსაზრებები ცხადყოფს მართლმადიდებლური სოტერიოლოგიის, ესქატოლოგიისა და ანთროპოლოგიის გაუგებრობას და უვიცობას, მაგრამ აქ ასევე აშკარაა გულწრფელი, დაუფარავი ევნომიანიზმი.
მესმის, რომ ბიომეტრიული პასპორტების პრობლემასთან დაკავშირებით დღეს არსებულ მოსაზრებასთან შეუთანხმებლობის გამო, მე შეიძლება დამანაშაულონ მოდერნიზმში, ნეო-მოდერნიზმში,  და სხვალასხბა  "გადახრებში". მაგრამ, როგორც მოგეხსენებათ, ამისი მე არ მეშინია. ჩემი, როგორც მღვდლის, ამოცანაა მიუთითოს რა არის ერესი და რა არის მართლმადიდებლური დოქტრინა. და თუ ამ სტატიამ ერთი ადამიანი მაინც დააფიქრა, ჩათვალეთ, რომ მიზანს მივაღწიე.
მე გულწრფელად მინდა, რომ ქრისტიანთა სულიერი და ინტელექტუალური დონე გაიზარდოს, ძლიერებით გაძლიერდეს, რათა ღვთისმეტყველებამ დატოვოს აკადემიური აუდიტორია და გახდეს ჩვენი ეკლესიის ყველა ერთგული მრევლის გადაუდებელი მოთხოვნილება და ინტერესი, ისე რომ, ჩვენ მართლაც, ერთი პირით და ერთი გულით ვადიდოთ ღმერთი.