სბუ-მ ეჭვმიტანილის ოქმი გადასცა ოვრუჩის მიტროპოლიტ ვისარიონს
2023 წლის 1 ივნისს სბუ-მ ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა ოვრუჩისა და კოროსტენის მიტროპოლიტ ვისარიონს. უმე-ის ეპისკოპოსი ეჭვმიტანილია რელიგიური სიძულვილის გაღვივებაში, იტყობინება სბუ-ს პრესსამსახური.
სბუ-ს განცხადებით ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცეს ოვრუჩის ეპარქიის მდივანს.
გამოძიების თანახმად, მიტროპოლიტმა ვისარიონმა „პირადად მოამზადა პრო-კრემლის ბუკლეტებისა და ბროშურების ტექსტები“, საერთო ტირაჟით 50 000 ეგზემპლარი. მოგვიანებით, ეპარქიის მდივანმა ეს მასალები რელიგიური თემის მორწმუნეებს დაურიგა, აცხადებს სბუ.
„ამ „აგიტაციებში“ მან შეურაცხყო უკრაინელების რელიგიური გრძნობები, აკნინებდა სხვა სარწმუნოების მორწმუნეთა შეხედულებებს და ცდილობდა მათ მიმართ მტრული განწყობის ჩამოყალიბებას. <...> ექსპერტიზის და შეგროვებული მტკიცებულებების საფუძველზე, ორივე ბოროტმოქმედს გადაეცა კონსტიტუციის 161 მუხლის მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული ბრალდებულის ცნობა, - აცხადებენ სამინისტროში.
მუხლის სანქცია ითვალისწინებს ჯარიმას მოქალაქეთა, ხუთასიდან ათასამდე დაუბეგრავი მინიმალური შემოსავლით, ან თავისუფლების აღკვეთით  ორიდან ხუთ წლამდე ვადით.
როგორც მჟკ იტყობინება, სამართალდამცავებმა ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცეს ბანჩენსკის მიტროპოლიტ ლონგინს.