დრაბინკო: ფილარეტს დაჰპირდნენ, რომ ის უხელმძღვანელებდა მეუ-ს
ყოფილმა მიტროპოლიტმა ალექსანდრემ (დრაბინკომ), Telegraph-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ მეუ-ს შექმნის შესახებ მოლაპარაკებების პროცესში ფილარეტს დაჰპირდნენ მასზე ფაქტობრივ ხელმძღვანელობას.
”საქმე იმაშია, რომ ფილარეტს დაჰპირდნენ, თითქოს ის უხელმძღვანელებდა ავტოკეფალურ ადგილობრივ ეკლესიას: მიტროპოლიტ ეპიფანეს აირჩევდნენ ექსკლუზიურად საგარეო საქმიანობისთვის, ხოლო ფილარეტი განაგრძობდა მსოფლიო მართლმადიდებლობის მიერ აღიარებული ავტოკეფალური ეკლესიის მმართველობას”, - თქვა დრაბინკომ.
მისი თქმით, პირადად მისთვის ეს სცენარი მიუღებელი იყო, რადგან „ახალ ღვინოს ძველ ჭურჭელში არ ასხამენ“.
”მაგრამ ფილარეტი ეკლესიის სათავეში რომც ჩამდგარიყო, მაშინ მე არ წავიდოდი პირველი საბჭოში და არ მივიღებდი მონაწილეობას გაერთიანებაში. და ვერ გავექცეოდით იმ ტოტალიტარული სტილიდან, რომლითაც იგი ხელმძღვანელობდა ეკლესიას. ფილარეტი ძველი პარტიული ფუნქციონერია, ეს არ არის საიდუმლო და მე ვერ ვიცხოვრებდი ასეთ გარემოში“, - ისაუბრა დრაბინკომ თავის პრინციპებზე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ დუმენკოს თქმით, არც ის და არც პოროშენკო ფილარეტს არაფერს დაჰპირებიან მეუ-ს შექმნისას. და თუ ვინმემ რამე თქვა, მაშინ მხოლოდ ხელმოწერილ დოკუმენტს აქვს მნიშვნელობა. „ყველაფერზე შეიძლება მოლაპარაკება, მაგრამ შემდეგ გაფორმებულია სამართლებრივი დოკუმენტი, რომლითაც ბოლომდე უნდა იხელმძღვანელო. წონა მხოლოდ იმას აქვს, რაც მელნით წერია და ხელმოწერილია. და ვფიქრობ, შეუძლებელია დაეყრდნო იმას, რაც ვიღაცამ თქვა ან სურდა, ”- თქვა მაშინ სერგეი დუმენკომ.