უმე-ის წინამძღვარმა ახლად შესვენებული არქიმანდრიტი რომანისთვის ლიტანია აღავლინა
2023 წლის 2 ივნისს უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრიმ კიევ-პეჩორის ლავრაში, წმინდა აღაპი მღვიმელის ტაძარში აღასრულა ახლად გარდაცვლილი არქიმანდრიტი რომანის (პოდლუბნიაკი), მასწავლებლისა და კიევის სასულიერო სემინარიის რეგენტის პანაშვიდი. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ სწორედ ამ ტაძარში მამა რომანი ახლახანს ხელმძღვანელობდა გუნდს ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარში და სატრაპეზოში მსახურების აკრძალვის შემდეგ.
3 ივნისს, 07:00 საათზე აღევლინება საღმრთო ლიტურგია, შემდეგ კი არქიმანდრიტ რომანის პანაშვიდი. მას დაკრძალავენ მონასტრის სასაფლაოზე, ლავრის სკიტზე, იაგოდნაიას ქუჩაზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, მამა რომანი 1 ივნისს 53 წლის ასაკში გარდაიცვალა.
სბუ-მ კიევ-პეჩორის ლავრის ვიკარი, მიტროპოლიტი პავლე, მონასტრის ბერის პანაშვიდზე დასასწრებად არ შეუშვა.