იურისტი: კიევის რეგიონში უმე-ის 100-ზე მეტი თემი უკანონოდ გადაიყვანეს მეუ-ში
მხოლოდ კიევის რეგიონში ხელისუფლებამ უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის ასზე მეტი თემი დაარეგისტრირა მეუ-ში. ამის შესახებ კიევ-პეჩორის ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ვებ-გვერდ dialogtut.org-თან ინტერვიუში განაცხადა.
„ადამიანები, რომლებსაც იურიდიული თვალსაზრისით არაფერი აქვთ საერთო რელიგიურ თემთან, ხმას აძლევენ მის სხვა იურისდიქციაში გადასვლას“, - განაცხადა მამა ნიკიტამ. ”და თანამდებობის პირები იღებენ დოკუმენტებს, რომლებიც ეწინააღმდეგება კანონის მოთხოვნებს, მაგრამ მაინც იღებენ გადაწყვეტილებებს წესდების ახალ გამოცემაში დარეგისტრირებისა და მათი კონფესიური კუთვნილების შეცვლის შესახებ.”
ადვოკატის თქმით, საჯარო მოსამსახურეთა მსგავს ქმედებებში აღინიშნება უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 364-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნები (სამსახურებრივი უფლებამოსილების ან სამსახურებრივი მდგომარეობის ბოროტად გამოყენება - რედ.).
„ვიმედოვნებთ, რომ სამართალდამცავი ორგანოები ყველაფერს სათანადოდ გამოიძიებენ. ამისთვის ვიყენებთ ყველა შესაძლო საპროცესო ინსტრუმენტს“, - განაცხადა ადვოკატმა.
მან ასევე განმარტა, ვის აქვს უფლება გადაწყვიტოს რელიგიური თემის იურიდიული საკითხები.
„მათ აქვთ წესდება, რომელიც ადგენს, ვინ შეიძლება იყოს რელიგიური თემის წევრი და რა გადაწყვეტილებების მიღება შეუძლია. როგორც წესი, ეს არის ადამიანი, რომელიც რეგულარულად მონაწილეობს ზიარებებში ამ კონკრეტულ ეკლესიაში, აღიარებს და ზიარებას იღებს, ემორჩილება წინამძღვარს, ეთანხმება წესდებას უმე-ის მართვის შესახებ და ა.შ. ანუ არსებობს გარკვეული ამომწურავი ჩამონათვალი, შესაძლოა არასრულყოფილი სამართლებრივი დაცვის თვალსაზრისით, მაგრამ განსაზღვრული წესდებით. ადამიანს, რომელიც არ აკმაყოფილებს რელიგიური თემის წესდებით გათვალისწინებულ კრიტერიუმებს, არ აქვს არც იურიდიული და არც მორალური უფლება, ჩაერიოს კონკრეტული მრევლის ცხოვრებაში“, - აღნიშნა დეკანოზმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 31 მაისს, კიევის ოლქის სოფელ ჩერნიახივში, მეუ აქტივისტებმა წაართვეს უმე-ის ტაძარი, ისე, რომ არ დაელოდნენ სასამართლო გადაწყვეტილებას მისი უკანონო ხელახალი რეგისტრაციის საქმეზე.