მეუ-ს აქტივისტები თავს დაესხნენ ლავრის ბერებს საღამოს ტრაპეზის დასრულებისას
2023 წლის 12 ივნისს, მეუ-ს აქტივისტები თავს დაესხნენ უმე-ის ბერებს კიევ-პეჩორის ლავრაში საღამოს ტრაპეზის შემდეგ. ამის შესახებ მჟკ-ს ლავრის მცხოვრებმა მამა სამუელმა განუცხადა.
მისივე თქმით, ლავრის 53-ე კორპუსთან 20-მდე აქტივისტი იმ მომენტში მივიდა, როდესაც შენობაში ტრაპეზი იმართებოდა.
მან აღნიშნა, რომ აქტივისტების ნაწილი შენობაში შეიჭრა და სატრაპეზოში შეღწევა სცადა.
ასევე მამა სამუილმა თქვა, რომ აქტივისტებმა ლავრის ერთ-ერთ ბერს ფეხებში დაარტყეს და მონასტრის მცხოვრებთა ანაფორაზე ფეხის დადგმა სცადეს.
„აქტივისტები უკანა მხრიდან შემოვიდნენ, ფეხზე გვაბიჯებდნენ, ჩვენს წაქცევას ცდილობდნენ. პოლიცია არ ჩარეულა. მათ დახმარება ითხოვეს, მაგრამ რეაგირება არ ჰქონიათ, ამის შემდეგ ბერები იძულებული გახდნენ უბრალოდ წასულიყვნენ, რომ მდგომარეობა კიდევ არ გამწვავებულიყო“, - განაცხადა მან.