როგორც კი დავიპყრობთ უკრაინას, ჩვენ წავართმევთ უმე-ს ეპარქიებს, - რმე-ს იერარქი
რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ უნდა მოახდინოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპარქიების ანექსია რუსეთის არმიის მიერ დაპყრობილ ტერიტორიებზე, - ამის შესახებ აფრიკის ეგზარქოსმა, კლინის მიტროპოლიტმა ლეონიდმა (გორბაჩოვი) რუსულ რესურს "Ukraine.ru"-სთან ინტერვიუში განაცხადა.
„რადგან უკრაინის ტერიტორია გათავისუფლებულია ნაცისტური რეჟიმისგან, აუცილებელია შესაბამისი ეპარქიების მიღება, მათი გამოყოფის მიზანშეწონილობა ან, პირიქით, მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქის გაერთიანებისა და უშუალო დაქვემდებარების მიზანშეწონილობა. სხვა გამოსავალს ვერ ვხედავ“, - განაცხადა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქმა.
ის დარწმუნებულია, რომ "სხვა გამოსავალი არ არსებობს", რადგან "არ უნდა იყოს არანაირი ფეოფანია - ეს არის პირდაპირი წინაპირობა განხეთქილებისა".
მან უმე-ის იერარქია „სეპარატიზმში“ დაადანაშაულა, რომლის ნიადაგი „სხვადასხვა მხრიდან მწიფდებოდა“. ”როდესაც შესაძლებლობა გაჩნდა მოსკოვის ფრთიდან გამოსულიყვნენ, მათ ეს გააკეთეს”, - ამბობს ეპისკოპოსი.
ინტერვიუს დროს ჟურნალისტი ირწმუნება, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია მიტროპოლიტ ლეონიდს უწოდებს "საეკლესიო პრიგოჟინს", რაზეც თავად იერარქი ამბობს, რომ არ ეთანხმება ასეთ განმარტებას, რადგან თავს უბრალოდ "სამართლიანობის მხარდამჭერად" მიიჩნევს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტ ლეონიდის თქმით, როდესაც რუსული არმია დაიპყრობს უკრაინას, უმე-ის იერარქიას დასჭირდება "ბინძური ცოცხის მოქნევა". "ერთი რამ სასიამოვნოა. რომ როცა კიევის რუსეთი გათავისუფლდება, თქვენ იქ არ იქნებით. თქვენს "პანე პრეზიდენტს" სხვაგან გავუმკლავდებით", - განაცხადა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქმა.