უმე-ის მღვდელი: ეკლესიის მდევნელები აღმოჩნდებიან მიწიერ და ღვთიურ სამსჯავროზე
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნა მეუ-ს და მისი მხარდამჭერი ხელისუფლების მიერ არ იქნება მარადიული და მდევნელებს მიწიერი და ღვთის განაჩენი ემუქრებათ. თავის ქადაგებაში განაცხადა უმე-ის უჟგოროდის წმიდა ჯვრის საკათედრო ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა დიმიტრი სიდორმა.
„ისინი, ვინც ხალხს ძალით აერთიანებს მეუ-ში, იწვევს განხეთქილებას, უთანხმოებას, ცრემლებს, სისხლს, მშვიდობის დარღვევას და ამიტომ ზიანს აყენებს სახელმწიფოს“, - თქვა მღვდელმა. „ჩვენ ავირჩიეთ კანონმდებლები, რომ გონივრულად ემართათ ქვეყანა, ისისნი კი უკონტროლო გაცდნენ და აკეთებენ იმას, რაც უნდათ. ისინი ჩქარობენ ბოროტების გაკეთებას. მაგრამ ჩვენ გვჯერა: ქრისტემ დააარსა ჩვენი ეკლესია, სულიწმიდა განაგებს ჩვენს ეკლესიას და არავითარი დევნა არ არის მარადიული. ნებისმიერი დევნა ოდესმე შეწყდება და მდევნელები აღმოჩნდებიან როგორც მიწიერ, ისე ღვთის სამსჯავროზე. უბრალოდ ყველაფერს თავიუს დრო აქვს."
მამა დიმიტრიმ აღნიშნა, რომ უმე-ის ოპონენტები ცდილობენ დაარქვან მას "რუსული ეკლესია უკრაინაში" და ასევე ამზადებენ კანონპროექტს მისი ლიკვიდაციისთვის იმ საბაბით, რომ ის თითქოსდა რუსეთთან არის დაკავშირებული.
„მაგრამ მათ აქვთ დიდი პრობლემა: უკრაინაში ყველა მრევლი იურიდიული პირია. და ამიტომ, თუ საჩივარი (უმე-ის გადარქმევის გადაწყვეტილების წინააღმდეგ - რედ.) არ მიიღება ან ძალაში შევა კანონი ჩვენი ეკლესიის რეგისტრაციიდან მოხსნის შესახებ, თითოეულ მრევლს ექნება უფლება [გასაჩივროს ამის შესახებ], შეიტანოს საჩივარი, “ - თქვა დეკანოზმა.
მისი თქმით, მეუ ამზადებს წესდებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თითოეული მრევლისთვის, რათა მოახდინონ მათი ქონების კონფისკაცია. მღვდელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ როგორც მან, ისე ჯვრის ამაღლების საკათედრო ტაძრის თემის წევრებმა დიდი თანხები და ძალისხმევა ჩადეს მის მშენებლობაში.
„და უცებ ვანდალები უნდა მოვიდნენ და წაგვართვან ქონება? კითხულობს მოძღვარი. – დემოკრატიულ სახელმწიფოში, რომელიც ევროპაში აპირებს გაერთიანებას?
„ჩვენ ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისათვის, რომ არ დავეშვათ ათეისტების დონეზე, რომლებიც მოქმედებენ ან სხვა რელიგიების საფარქვეშ, ან იმალებიან სახელით „მეუ მხარდამჭერები“. "მეუ-ს მხარდამჭერების" სახელით იმალებიან უღვთო ადამიანები, ხშირად არა ქრისტიანები", - მამა დიმიტრი.
მან გაიხსენა, რომ 1945 წლამდე ტრანსკარპატის მართლმადიდებლური სამრევლოები სერბეთის ეკლესიის შემადგენლობაში იყვნენ და არ გამორიცხავს, რომ უმე-ის აკრძალვის შემთხვევაში, ისინი სთხოვენ სმე-ს, კვლავ მიიღოს მათ შემადგენლობაში. „მაგრამ ჩვენ ამას გავაკეთებთ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ამოვწურავთ უკრაინის ეკლესიის გადარჩენის ყველა შესაძლებლობას“, - დასძინა მღვდელმა.
მამა დიმიტრიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მართლმადიდებელ ტრანსკარპატელებს არ სურთ მეუ-ში გადასვლა, „რადგან იქ კანონიერი მღვდელმსახურება არ არის, ტომოსი უკანონოდ მიიღეს და ის არ საუბრობს ცალკე ეკლესიაზე, არამედ მხოლოდ თურქეთის მიტროპოლიაზე“.
„ჩვენ არ გვინდა ქრისტეს ეკლესიის დატოვება. რადგან, ქრისტეს ეკლესიის დატოვების შემდეგ, თქვენ შეგიძლიათ გქონდეთ სულ მცირე ოქროს აღმსარებლობა, მაგრამ თქვენ არ დაიმკვიდრებთ ღვთის სამეფოს, ”- თქვა დეკანოზმა.
როგორც მჟკ წერდა, 2023 წლის მარტში პოლიციამ მამა დიმიტრი სიდორს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლის 1 ნაწილის დარღვევაში ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა (რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის აღძვრა). უჟგოროდის საქალაქო სასამართლომ მღვდელს პირადი ვალდებულების სახით აღკვეთის ღონისძიება შეურჩია. მას აეკრძალა ქალაქიდან გასვლა და საქმის მოწმეებთან ურთიერთობა, დაევალა უცხოური პასპორტის ჩაბარება, საცხოვრებელი ადგილისა და სამუშაო ადგილის შეცვლის შესახებ მოხსენება და მოთხოვნის შემთხვევაში გამოცხადება გამომძიებლის, პროკურორისა და სასამართლოს წინაშე.