TSN-ის ჟურნალისტები თვითნებურად შევიდნენ კრასილოვის უმე-ს ეკლესიის წინამძღვრის ეზოში
უმე-ს წმინდა აღდგომის სახელობის ტაძრის წინამძღვარი, პროტოდიაკონი ვიტალი დუნეცი. ფოტო: скриншот видео Telegram-канала Хмельницкой епархии УПЦ
2023 წლის 26 ივნისს, ხმელნიცკის ოლქის ქალაქ კრასილოვში, TSN პროგრამის (1 + 1 ტელეარხი) გადამღები ჯგუფი ნებართვის გარეშე შევიდა სახლის ტერიტორიაზე, სადაც ცხოვრობს აღდგომის სახელობის ტაძრის წინამძღვრის, პროტოდიაკონ ვიტალი დუნცის ოჯახი. უქმეებზე მეუ-ს მომხრეებმა სცადეს ტაძრის აღება. ინფორმაცია უმე-ს ხმელნიცკის ეპარქიის ტელეგრამ არხზე გაავრცელა მღვდელმა.
მისი თქმით, თავდაპირველად, 1+1 და ICTV არხების თანამშრომლები იღებდნენ წმინდა აღდგომის ტაძარს „ყველა მხრიდან“ და ინტერვიუს წერდნენ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან. ერთ-ერთმა მრევლმა გამოთქვა სურვილი, კომენტარი გაეკეთებინა ტაძრის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებზე, მაგრამ მას შემდეგ რაც შეიტყვეს მისი უმე-ის კუთვნილების შესახებ, ჟურნალისტებმა უარი თქვეს შეთავაზებაზე.
”შემდეგ, TSN-ის კორესპონდენტები შემოვიდნენ ჩვენი სახლის ეზოში, სადაც ჩემი ოჯახი ცხოვრობს”, - თქვა მამა ვიტალიმ. „უნებართვოდ, გაფრთხილების გარეშე შევიდნენ კერძო ტერიტორიაზე და დაიწყეს ყველაფრის გადაღება, რაც ეზოშია. მიმაჩნია, რომ ეს არის ერთგვარი ინფორმაციული ბრძანება ჩემს წინააღმდეგ“.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ სახლი, სადაც ის ცხოვრობს, ცოლის მშობლებმა ააშენეს ჯერ კიდევ მაშინ, როდესაც მეუღლე სკოლაშიც კი არ დადიოდა.
როგორც მჟკ წერდა, 25 ივნისს პროტოდიაკონმა ვიტალი დუნეტმა უარყო TSN-ის, «Левого берега», RISU-ს და სხვა მედიის ცრუ ბრალდებები უმე-ის წმიდა აღდგომის ეკლესიის საზოგადოების მიმართ, რომელიც იცავს სალოცავს.