სასამართლომ ლავრას ნაცვალს შინაპატიმრობა კიდევ ორი თვით გაუხანგრძლივა
კიევის სოლომენსკის რაიონულმა სასამართლომ კიევ-პეჩორის ლავრის ვიკარის მიტროპოლიტ პავლეს ორთვიანი შინაპატიმრობის ვადა ორი თვით გაუხანგრძლივა. ამის შესახებ ,,სტრანა’’ იუწყება.
სასამართლომ მიტროპოლიტ პავლეს ელექტრონული სამაჯურის ტარება დაავალა და 2023 წლის 31 აგვისტომდე აუკრძალა კიევის რეგიონის სოფელ ვორონკოვში საცხოვრებელი ადგილის დატოვება.
სასამართლო სხდომაზე მიტროპოლიტმა პავლემ განაცხადა, რომ SBU-ს და "კიევ-პეჩორის ლავრის" ნაკრძალის წარმომადგენლებმა შესთავაზეს მას გამოძიებასთან თანამშრომლობა.
„მათ მითხრეს, რომ თუ დუმენკოს წინააღმდეგ არ გამოვალ და მხარს დავუჭერ ლავრას ბერების მეუ-ში გადაყვანას, ჩემს წინააღმდეგ ყველა საქმე დაიხურება“, - განაცხადა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, ლავრის მოადგილემ ომბუდსმენის ოფისს მისი რიგი უფლებების დარღვევის გამო მიმართა.