ჩერკასში, მოქალაქეთა შეხვედრაზე, უმე-ის ეპისკოპოსის ქონება "გადაეცა" მეუ-ს
2023 წლის 29 ივნისს, ჩერკასში, ,,ქიმიკოსთა’’ პარკის სტადიონზე, მეუ-ს მხარდამჭერებმა, ადგილობრივი ხელისუფლების მხარდაჭერით, გამართეს ქალაქის მაცხოვრებლების შეხვედრა, რომელზეც მათ ხმა მისცეს უმე-ს სრეტენსკის საეპისკოპოსოს მამულის ეპიფანე დუმენკოს ორგანიზაციისთვის გადაცემას. ამის შესახებ ვიდეომიმართვაში ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ევგენი ბურკაცკიმ განაცხადა.
მისი თქმით, ორგანიზატორებმა სტადიონზე გამართულ ღონისძიებას უწოდეს "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სრეტენის მრევლის რელიგიური საზოგადოების შეხვედრა", თუმცა თავად მრევლი იმ დროს ლოცულობდა ღვთისმსახურებაზე.
მამა ევგენიმ შეგვახსენა, რომ მრევლი 28 ივნისს შეიკრიბა „არა სტადიონზე, არამედ ღვთის ეკლესიაში“ და დაამტკიცეს, რომ ისინი ეკუთვნიან უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის ხელმძღვანელობით.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ ზოგიერთი მედია ავრცელებს ცრუ ინფორმაციას და ამბობს, რომ სრეტენსკაიას თემი, სავარაუდოდ, გადავიდა მეუ-ში. მან ჟურნალისტებს შეახსენა წმინდა წერილიდან მოყვანილი სტრიქონები: „ცრუ ბაგენი სძულს უფალს, ერთგული კი სასურველია მისთვის “ (იგავ. 12:22).
,,გაიგეთ, რომ რელიგიური და საქალაქო თემები განსხვავდება ერთმანეთისგან“, - ამბობს დეპუტატი. - ქალაქის საზოგადოებაში შეიძლება იყვნენ კათოლიკეები, პროტესტანტები, მუსლიმები და ათეისტებიც კი. რელიგიური საზოგადოება კი ის ხალხია, ვინც ყოველ კვირას სტუმრობს მათ ეკლესიას, მონაწილეობს მის მშენებლობაში, შეკეთებაში, კომუნალური მომსახურების გადახდაში, გალამაზებაში, ქველმოქმედებაში და ა.შ. ისინი რელიგიური თემის მიკუთვნება - ხატისპურის ან წყლის კურთხევა წელიწადში ერთხელ არ არის, ეს, პირველ რიგში, მუდმივი სულიერი შრომაა.
მამა ევგენიმ მიმართა ჩერკასის მერს, ანატოლი ბონდარენკოს, რომელიც სტადიონზე გამართულ შეხვედრაში მონაწილეობდა: „თქვენ ჩვენთან ერთად ბევრჯერ იჯექით ერთ მაგიდასთან, მონაწილეობდით ჩვენს საერთო პროექტებში, ითხოვეთ ლოცვა და კურთხევა არჩევნებისთვის. ჩვენ გვესმის, რომ პოლიტიკური გარემოებები გავალდებულებთ იყოთ ჩვენს კანონიკურ ეკლესიასთან ოპოზიციაში, მაგრამ ღმერთი მაღლიდან იყურება“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ჩერკასში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სრეტენსკის თემის იურისდიქციის შეცვლაზე კენჭისყრისთვის, საბიუჯეტო სფეროს თანამშრომლები, მათ შორის სხვა რელიგიის წარმომადგენლები, შეიკრიბნენ სამსახურიდან გათავისუფლების მუქარით.