სასამართლომ პოჩაევის ლავრის მუშაკს ხუთწლიანი პატიმრობა მიუსაჯა
სასამართლომ „სოციალურ ქსელში რუსული პროპაგანდისტული ნარატივების გავრცელებისთვის“ ხუთი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა უმე-ის პოჩაევის ლავრის თანამშრომელს. ამის შესახებ იტყობინება SBU-ს პრესსამსახური.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ პოჩაევის ლავრაში ყოფნის დროს მამაკაცმა „დამალა თავისი პროკრემლური შეხედულებები“, მაგრამ გაავრცელა ისინი სოციალურ ქსელებში.
SBU-მ აღნიშნა, მორჩილმა სოციალურ ქსელში „შეაქო რუსეთის ფედერაციის უმაღლესი სამხედრო-პოლიტიკური ხელმძღვანელობა და უკრაინელი დამცველების დისკრედიტაცია მოახდინა“.
მამაკაცი დამნაშავედ იქნა ცნობილი თანამშრომლობასა და რუსული აგრესიის გამართლებაში. გარდა ამისა, სასამართლომ მამაკაცს ქონება ჩამოართვა და სახელმწიფო სტრუქტურებში ნებისმიერი თანამდებობის დაკავება 15 წლით აუკრძალა.
პოჩაევის ლავრაში მჟკ-სთან საუბრისას განაცხადეს, რომ ეს იყო მუშა სამღვდელო და სამონასტრო წოდების გარეშე, რომელიც არ ირიცხებოდა მონასტრის ძმებს შორის.