ლავრის შენობების დალუქვა უკანონოა, - ადვოკატი
,,კიევ-პეჩორის ლავრის'' ნაკრძალის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი მაქსიმ ოსტაპენკო. ფოტო: spzh.news
კულტურის სამინისტროს ყველა ქმედება კიევ-პეჩერსკის ლავრიდან ბერების გამოსახლებისა და მონასტრის შენობის დალუქვის შესახებ შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს და უკანონოა. ამის შესახებ ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ტელეგრამის არხზე დაწერა.
მისი თქმით, მონასტერს არასოდეს დაუბრკოლებია და არც შეუზღუდავს ნაკრძალის წარმომადგენლები ქონების სარგებლობის კონტროლის განხორციელებისას. ამასთან, ადვოკატმა კულტურის სამინისტროს განზრახვას დაელუქა ლავრის შენობები, უკანონო უწოდა.
მან აღნიშნა, რომ სასამართლო განიხილავს კიევ-პეჩორის ლავრის საქმეებს, რის გამოც რეზერვს არ აქვს კანონიერი უფლებამოსილება დალუქოს ლავრის შენობები ან შეზღუდოს შიგნით შესვლა.
„ამგვარად, ახლა რეზერვის წარმომადგენლების ნებისმიერი განცხადება იმის შესახებ, რომ მათ აქვთ შენობების დალუქვის კანონიერი საფუძველი, სულ მცირე უსაფუძვლოა“, - წერს მამა ნიკიტა.
ადვოკატმა ასევე მოუწოდა პოლიციის თანამშრომლებს, რეაგირება მოახდინონ რეზერვის უკანონო ქმედებებზე და არ გახდნენ დანაშაულის თანამონაწილეები.
„არსებულ გარემოებებში ბერების გამოსახლება, უსაფუძვლო დალუქვა და შენობაში შესვლის შეზღუდვა შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს - თვითნებობას“, - დასძინა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, კულტურის სამინისტროს კომისიამ ლავრა ისე დატოვა, რომ ლავრის ვერც ერთი შენობა ვერ დალუქა.