უმე-ის იერარქმა ოდესის საკათედრო ტაძრის დაბომბვის შემდეგ პატრიარქ კირილს მიმართა
2023 წლის 23 ივლისს, ოდესის ფერისცვალების ტაძარზე სარაკეტო თავდასხმის შემდეგ, უმე-ის ოდესის ეპარქიის მეუფემ, არციზის მთავარეპისკოპოსმა ვიქტორმა (ბიკოვი) მიმართა მოსკოვის პატრიარქ კირილს და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის ყველა წევრს. მისი წერილი წმინდა ელიას მონასტრის ფეისბუქის გვერდზე გამოქვეყნდა. გთავაზობთ წერილის ტექსტს სრულად.
პატრიარქ კირილთან მიმართვის დასაწყისში, მეუფე ვიქტორმა გაიხსენა, რომ ”2022 წლის 27 მაისს უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის საბჭოზე გადაწყდა, რომ უმე ჩვენი პატრიარქის ხელმძღვანელობით, სრულიად გამოვდივართ თქვენი დაქვემდებარებიდან” და ხაზგასმით აღვნიშნეთ, რომ პატრიარქი ხშირად ქადაგებს ,,რუსეთის ერთიანობაზე’’, რომელიც საკუთარი ,,კურთხევითა და ქმედებებით სრულიად გაანადგურა’’.
მეუფე ასევე თვლის, რომ პატრიარქის „პირადი კურთხევაა“, რომ „რუსეთის ფედერაციის არმია დღეს სჩადის უღმერთობას და პირდაპირ ომს აწარმოებს უკრაინის სახელმწიფოს სუვერენულ ტერიტორიაზე“.
”ჩემი აზრით, თქვენ დაგავიწყდათ, რომ, როგორც რუსეთში, ასევე უკრაინაში, არსებობდნენ თქვენი შვილები, რომლებსაც თქვენ ასეთებად თვლით და თქვენ მათი მოკვლის კურთხევა გაეცით”, - წერს მეუფე.
მან აღნიშნა, რომ დიდი იმედგაცრუების გამო, ბოლო ეპისკოპოსთა კონფერენციაზე მოსკოვში, პატრიარქმა კირილმა "არ თქვა არც ერთი სიტყვა კაენის ომის შეჩერებაზე, მშვიდობიანი ქალაქებისა და სოფლების ნგრევაზე, უდანაშაულო ხალხის დახოცვაზე, სისხლისღვრის შეჩერების აუცილებლობაზე".
"თქვენი ეპისკოპოსები და მღვდლები აკურთხებენ ტანკებსა და რაკეტებს, რომლებიც ბომბავს ჩვენს მშვიდობიან ქალაქებს", - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
„დღეს, როცა ოდესის წმინდა ფერისცვალების ტაძარში კომენდანტის საათის დასასრულს მივედი, დავინახე, რომ თქვენს მიერ „კურთხეული“ რუსული რაკეტა პირდაპირ ტაძრის საკურთხეველში შევარდა, მივხვდი, რომ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას დიდი ხანია არაფერი აქვს საერთო თქვენთან“, - თვლის ეპისკოპოსი ვიქტორი.
ის დარწმუნებულია, რომ პატრიარქმა კირილმა „პირადი ამბიციების გამო დაკარგა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია და სხვა ეკლესიები „წმიდა რუსეთის“ ქვეყნებში.
„ენა არ მემორჩილება დაგიძახოთ „დიდი მეუფე და მამა“, რადგან თქვენ ხართ მამა, რომელმაც შვილები სასიკვდილოდ გაიმეტა“, - წერს მეუფე.
მეუფემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ის მორწმუნეებს ჰყავთ „მოსიყვარულე მამა და აბბა“ და მოითხოვა „არ უგულებელყოთ ჩვენი წინამძღვარი, მისი უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონუფრი, რომელიც აირჩია უმე-ის საბჭომ“.
მეუფემ ასევე სთხოვა პატრიარქს „არ შეავიწროვოთ ჩვენი ეკლესია და არ გაანადგუროთ იგი თქვენივე კურთხევით“.
”დღეს, არც თქვენ და არც თქვენი წარმომადგენლები, როგორიცაა მიტროპოლიტი ლეონიდი, ან დეკანოზი ანდრეი ნოვიკოვი, რომლებიც გაიქცნენ ოდესის ეპარქიიდან SBU-ს სავარაუდო დევნის შედეგად, არაფერს აკეთებენ ჩვენი, როგორც მათი ძმების დასახმარებლად,” - ამბობს მეუფე.
უფრო მეტიც, მას მიაჩნია, რომ ეს ადამიანები „ინტერნეტ პოსტებში მხოლოდ შეურაცხყოფენ წმიდა ეკლესიის სახელს, არ გამოხატავენ არანაირ პატივისცემას მისი წინამძღვრისა და ჩვენი უკრაინის ეკლესიისადმი“.
„როგორ შეიძლება ჩვენ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგულ შვილებს და მისი წმიდა საბჭოს გადაწყვეტილებას უწოდოთ ისინი, ვინც „სქიზმის გზაზეა?“ - კითხულობს მთავარეპისკოპოსი ვიქტორი და განაგრძობს, რომ „ამ განხეთქილებაზე, რომელზეც თქვენ და თქვენი სასულიერო პირები ლაპარაკობთ“, აჟღერებენ ისეთი ადამიანები, როგორიცაა მიტროპოლიტი ლეონიდი და დეკანოზი ანდრეი ნოვიკოვი.
„დღეს თქვენ და თქვენი ყველა ქვეშევრდომები ყველაფერს აკეთებთ იმისთვის, რომ უმე განადგურდეს უკრაინის ტერიტორიაზე. არავითარი იკონომიის გაგება არ გამოიყენება უმე-სთან მიმართებაში“, - წერს ეპისკოპოსი.
„დღეს ჩვენ (მე ვსაუბრობ უმე-ის მრავალი ეპისკოპოსის სახელით) ვგმობთ რუსეთის ფედერაციის ამ გიჟურ აგრესიას ჩვენი დამოუკიდებელი ქვეყნის წინააღმდეგ. ჩვენ ვგმობთ ჩვენი ეპარქიების ბარბაროსულ დაპყრობას აღმოსავლეთ და სამხრეთ უკრაინაში. ჩვენ ვგმობთ რეპრესიებს და შევიწროებას, რასაც თქვენი ორგანოები ახორციელებენ უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე!“ - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან მოითხოვა „თავი დაანებოთ ჩვენს ეკლესიას, ჩვენს ეპისკოპოსებს და ჩვენს წინამძღვარს“, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ჩვენ გვაქვს ჩვენი გზა, რომელიც აირჩია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭომ“.
„გულწრფელად გთხოვ შეჩერდეთ. ყოველი რაკეტა, რომელიც დღეს ეცემა უკრაინის ტერიტორიაზე, მისი მაცხოვრებლები აღიქვამენ, როგორც თქვენს „კურთხევას“ თქვენი შვილებისთვის“, - შეაჯამა ოდესის ეპარქიის მეუფემ და საკუთარ თავს უწოდა „წინამძღვრის ერთგული მორჩილი“.