იუნესკოს მისია ჩავიდა ოდესაში, რათა შეეფასებინა უმე-ის ტაძრისთვის მიყენებული ზიანი
2023 წლის 29 ივლისს გაეროს განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის (UNESCO) მისია ჩავიდა ოდესაში, რომ შეეფასებინა უმე-ის ფერისცვალების ტაძრისთვის მიყენებული ზიანი, იუწყება ოდესის საქალაქო საბჭოს პრესსამსახური.
ოდესის მერმა გენადი ტრუხანოვმა განაცხადა, რომ სამუშაოები დაწყებულია, მისია ჩაწერს გაფიცვის შედეგებს და ყველაფერს დაადასტურებს.
შეგახსენებთ, რომ 23 ივლისს საომარი მოქმედებების გამო განადგურდა ოდესის ფერისცვალების საკათედრო ტაძარი, ასევე ქალაქის ცენტრში მდებარე არაერთი შენობა.
მჟკ ადრე იუწყებოდა, რომ იუნესკოს მისია ჩავა ოდესაში, რათა შეაფასოს უმე-ის ტაძრისთვის მიყენებული ზიანი.