პოჩაევის ლავრაში წირვას უმე-ის წინამძღვარი ხელმძღვანელობდა
2023 წლის 4 აგვისტოს, პოჩაევის ღვთისმშობლის ხატის დღესასწაულის წინა დღეს, ტრადიციული საზეიმო მსახურება დაიწყო მიძინების პოჩაევის ლავრაში, იუწყება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
ზეიმი მსვლელობით გაიხსნა ღვთისმშობლის სასწაულთმოქმედი ხატის მიძინების ტაძრიდან ლავრის უდიდეს ტაძარში - ფერისცვალების ტაძარში დაბრძანებით, სადაც ჩატარდება მთავარი სადღესასწაულო წირვა.
დღესასწაულზე მივიდა უმე-ის წინამძღვარი, უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონუფრი. ეპისკოპოსებთან, მღვდელმთავრებთან და დიაკვნებთან ერთად იგალობა აკათისტი ღვთისმშობლის ხატის წინაშე. ღვთისმსახურებას ათასობით მორწმუნე ესწრებოდა, მამათა მონასტრის ბერები გალობდნენ. აკათისტის შემდეგ დაიწყო სადღესასწაულო ლიტურგია.
5 აგვისტოს წინამძღვარი საღმრთო ლიტურგიას ლავრაში აღავლენს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმე-ის ასობით მრევლი ვოლინის ეპარქიის ქალაქ რატნედან და რივნეს რეგიონის ქალაქ კორეტიდან მსვლელობით მივიდა პოჩაევის ლავრაში.