ბუჩას საქალაქო საბჭომ მოუწოდა უმაღლეს რადას აკრძალოს უმე
2023 წლის 9 აგვისტოს, ბუჩანსკის საქალაქო საბჭოს სხდომაზე, დეპუტატებმა მხარი დაუჭირეს უმაღლეს რადას მიმართვას, რომელიც მოითხოვდა კანონის მიღებას, რომელიც კრძალავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობას. ამის შესახებ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ბუჩას მერმა ანატოლი ფედორუკმა განაცხადა.
”ბუჩას თემის დასახლებების უმეტესობამ უკვე უარი თქვა მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართმადიდებლურ ეკლესიაზე, რომელიც დაადასტურეს მოსახლეობის რელიგიურ შეხვედრაზე”, - წერს მერი. - ამიტომ მივმართავთ უკრაინის უმაღლეს რადას, რათა ეს საკითხი ყველა თემისთვის საკანონმდებლო დონეზე დარეგულირდეს. ჩვენ უნდა მოვიშოროთ ყველაფერი, რაც კავშირშია ტერორისტულ ქვეყანასთან“.
ფედორუკმა საკრებულოს ეს გადაწყვეტილება მიაწერა "სესიის მნიშვნელოვანი შედეგების" რიცხვს.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 30 ივლისს, სოფელ ვორცელში, რომელიც ეკუთვნის ბუჩას ტერიტორიულ თემს, ადგილობრივმა ხელისუფლებამ გამართა მაცხოვრებლების შეხვედრა, რომელზეც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ბოლო ტაძარი "გადაეცა" მეუ-ს.