"იქ რა უნდა ვაკეთო?" – ასე უპასუხა უმე-ს მოწინააღმდეგე აქტივისტმა მრევლს
2023 წლის 10 აგვისტოს სასამართლო შენობის წინ, სადაც გადაწყდა ლავრას ბერების ბედი, გაიმართა დიალოგი უმე-ის მოწინააღმდეგე "პოროშენკოს" აქტივისტსა და ერთ-ერთ მრევლს შორის, რომელიც მოვიდა ლავრის ძმების მხარდასაჭერად. ვიდეო Lavra Now Telegram-ის არხმა გამოაქვეყნა.
"რატომ არ ხართ ფრონტზე?"- ჰკითხა მრევლმა.
„რატომ უნდა ვიყო იქ?“ - გულწრფელად გაუკვირდა სამხედრო ასაკის აქტივისტს.
"რატომ ომობენ ჩვენი შვილები და თქვენ არა?" ჰკითხა ქალმა.
”იმიტომ, რომ თქვენ დაუძახეთ რუსულ სამყაროს, მე კი არა”, - უპასუხა აქტივისტმა.
მჟკ-ს ცნობით, აქტივისტს ვიტალი ჰქვია. ის, როგორც პარტია ,,ევროსოლიდარობის'' დეპუტატის, იარინა არიევას მიერ ორგანიზებული ჯგუფის წევრი, ყოველდღიურად მოდიოდა აქციებზე კიევ-პეჩერის ლავრასთან. მან ასევე მიიღო მონაწილეობა უმე-ის ღვთისმგმობელ „დაკრძალვაში“ ჯადოქარ ველიერთან ერთად. ღვთისმგმობელ ჩვენებაში ვიტალიმ "სიკვდილის" როლი შეასრულა.