ლავრასთან პოლიციელი ცდილობდა ლოცვა მკრეხელური სიმღერით გადაეფარა
პოლიციელი, რომელმაც ჩართო ღვთისმგმობი რუსული სიმღერა ლავრას შესასვლელთან. ფოტო: Скриншот видео Telegram-канала «Одигитрия»
2023 წლის 16 აგვისტოს, კიევ-პეჩერის ლავრის შესასვლელთან, პოლიციელმა ტელეფონში ჩართო ღვთისმგმობელი სიმღერა „უფალო უფალო - იესო ქრისტე“, რათა ჩაეხშო უმე-ის მორწმუნეების ლოცვა. ვიდეო, რომელშიც პოლიციელი იღიმის და რუსულ სიმღერას უსმენს, Hodegetria Telegram-ის არხმა გამოაქვეყნა.
კადრებში ჩანს, რომ პოლიციელი იღიმება და თავს აქნევს სიმღერის ფონზე, ხოლო უმე-ის მორწმუნეები კითხულობენ ლოცვებს ლავრას შესასვლელთან, ბარიერის წინ.
ღია წყაროებიდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, ტრეკი "უფალი ღმერთი - იესო ქრისტე" რუსმა პაველ სატანენკომ ბარნაულიდან 2013 წელს დაწერა. სიმღერას სოციალურ ქსელებში აქტიურად იყენებენ სხვადასხვა ორგანიზაციის წარმომადგენლები, კერძოდ, სატანისტები და ათეისტები. ტრეკის შესაქმნელად გამოიყენეს რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის დეკანოზი დიმიტრი სმირნოვის სიტყვები.
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევ-პეჩერის ლავრის შესასვლელთან მივიდა მეუ-ს აქტივისტი, რომელსაც ეცვა მაისური წარწერით "სატანა".