უმე-ის იერარქი: დღეს იმავე მეთოდებს იყენებენ ეკლესიის წინააღმდეგ, რასაც ბოლშევიკები
ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება განადგურდეს, რადგან ეკლესია ღვთაებრივ-ადამიანური ორგანიზმია. ამის შესახებ მან ეპარქიის პრესსამსახურის მიერ გამოქვეყნებულ ქადაგებისაში განაცხადა.
მისი თქმით, დღეს ხელისუფლება იმავე მეთოდებს იყენებს ეკლესიასთან საბრძოლველად, რასაც ბოლშევიკები.
მისი თქმით, ისინი ვერ შეძლებენ უმე-ის განადგურებას, რადგან ეკლესია არის კარი, რომლითაც ხალხი შედის ღვთის სასუფეველში.
„ჯერ ცილისწამებას მიმართავენ, შემდეგ ეკონომიკურ ბერკეტს და ბოლოს ფიზიკურ განადგურებას. თუ ბოლშევიკების უღვთო ძალაუფლების დროს ეს სამი მეთოდი ერთდროულად გამოიყენებოდა, დღეს მონაცვლეობით გამოიყენება“, - განაცხადა მან.
ეპისკოპოსი ასევე დარწმუნებულია, რომ უფალი არა მხოლოდ სცდის მორწმუნეებს, არამედ გზას უხსნის მათ გარდასახვის, აღორძინებისა და გადარჩენისკენ.
მეუფემ აღნიშნა, რომ დღეს მორწმუნეები თავიანთი რწმენის ერთგული არიან და იცავენ სახარებაში გადმოცემულ ჭეშმარიტებას.
„ღმერთს არ სურს სამყაროს მოსპობა. მაგრამ ეს საერთოდ არ ნიშნავს იმას, რომ ის გულგრილი დარჩება იმის მიმართ, რაც გარშემო ხდება. როგორც არ არის გულგრილი ჩვენი ლოცვების მიმართ. ვთხოვოთ მას, გაგვაძლიეროს რწმენაში, მოგვცეს ძალა და გამბედაობა, რომ დავრჩეთ ჩვენი დედაეკლესიის ერთგული შვილები და მივიღოთ ღვთის სიტყვა ამ მშფოთვარე სამყაროში“, - დასძინა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტმა ლუკამ თქვა, რომ უმე-ის ლავრიდან გაძევება ნიშნავს ღვთისმშობლის ხატისთვის ქვების სროლას.