უმე-ს გარეშე: ზელენსკი სოფიაში კონფესიის მეთაურებთან ერთად ლოცულობდა
2023 წლის 24 აგვისტოს, დამოუკიდებლობის დღეს, უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი ეწვია კიევის წმინდა სოფიას საკათედრო ტაძარს და აღმსარებლობის წარმომადგენლებთან ერთად ილოცა ქვეყანაში მშვიდობისთვის, რომელთა შორის არ იყვნენ უმე-ის წარმომადგენლები. კადრები პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
მათ აღნიშნეს, რომ „სადღესასწაულო ღონისძიების“ დროს ისმოდა უკრაინისთვის ლოცვა, ხოლო კამერულმა გუნდმა „შეასრულა ნაწარმოები“ „მამაო ჩვენო“.
გამოქვეყნებულ კადრებში ჩანს, რომ ზელენსკისთან ერთად ტაძარში იმყოფებოდნენ მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო, უბკე-ის ხელმძღვანელი სვიატოსლავ შევჩუკი, უკრაინის მთავარი რაბინი მოშე რუვენ აზმანი, ასევე რმე-ის წარმომადგენლები, მუსლიმები და პროტესტანტები.
როგორც მჟკ იტყობინება, დამოუკიდებლობის დღეს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ ღვთისმსახურება აღავლინა ლავრაში.
მჟკ ასევე წერდა, რომ უნეტარესმა ონუფრიმ უმე-ის მორწმუნეებს და ყველა უკრაინელს ქვეყნის დამოუკიდებლობის 32 წლის იუბილე მიულოცა.