პროტესტანტებს რომ არ დავემსგავსოთ უნდა შევცვალოთ ეკლესიოლოგია
მართლმადიდებლებმა თვითკრიტიკას უნდა მიმართონ და  საკუთარ ეკლესიოლოგიას გადახედონ, თუ არ უნდათ, მსგავსად იმისა რაც  ეხლა  პროტესტანტებში ხდება, ეკლესიების ფედერაციებად გადაიქცნენ,  თქვა კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ვარფოლომეიმ „ეროვნულ მაცნესთან“ ინტერვიუში, იტყობინება „რომფეა“.
ფანარიონის მეთაური თავისი სამუშაოს მთავარ ამოცანად მართლმადიდებლობაში ერთიანობის უზრუნველყოფაში ხედავს, რის კულმინაციადაც მან დაასახელა 2016 წლის კრეტაზე საბჭოს მომზადება და მოწვევა. მისი აზრით კრეტის საბჭომ წინა ხაზზე წამოწია მართლმადიდებლობა, რომელიც „იყურება მომავლისკენ და წარსულს არ იხსენებს პასიურობითა და ნოსტალგიით.“ იმ ეკლესიებს, რომლებმაც უარი თქვეს საბჭოში მონაწილეობაზე, „განსჯის ისტორია“.
„ჩვენ, მართლმადიდებლებმა უნდა მივმართოთ თვითკრიტიკას და გადავხედოთ ჩვენს ეკლესიოლოგიას, - განაცხადა პატრიარქმა ვარფოლომეიმ, - თუ ჩვენ არ გვინდა ეკლესიების პროტესტანტული ტიპის ფედერაციად გადაქცევა.
ვარფოლომეის თქმით, ერთიანობის პრობლემის გადაწყვეტა შესაძლებელია, თუ  ვაღიარებთ, რომ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში არის ეპისკოპოსი, რომელიც ყველა სხვა დანარჩენ ეპისკოპოსზე მაღლა დგას და აქვს განსაკუთრებული ძალაუფლება.
"იმდენად რამდენადაც ეპისკოპოსად ხელდასმის ჩვენ პირობას ვდებთ დავემორჩილოთ მსოფლიო საბჭოს გადაწყვეტილებას, ჩვენ უნდა ვაღიაროთ, რომ განუყოფელ მსოფლიო მართლმადიდებლობაში არის ერთი „პირველი“, არა მარტო პატივით, არამედ „პირველი“, მსოფლიო საბჭოს მიერ მინიჭებული განსაკუთრებული ვალდებულებებითა და კანონიკური უფლებამოსილებებით."
როგორც იტყობინებოდა მჟკ, უწმინდესმა და უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრემ ისაუბრა შესაძლებელია თუ არა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსა და რუსულ მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის კავშირის აღდგენა.