პოლიცია კრემენეცის მონასტრიდან მონაზვნების გამოსახლებას ცდილობს
2023 წლის 4 სექტემბერს პოლიციამ ალყა შემოარტყა უმე-ის კრემენეცის ნათლისღების დედათა მონასტრის ტერიტორიას მონაზვნების გამოსახლების მიზნით, იუწყება Monastyrsky Vestnik ტელეგრამის არხი.
მონასტერი აქ 1990 წლიდან არსებობს. მისი შენობების კომპლექსი ეკუთვნის სახელმწიფოს. ბოლო ხელშეკრულება მონასტერმა 2018 წელს 5 წლით გააფორმა.
იღუმენმა დიმიტრიმ წერილი გაუგზავნა კრემენეცის ნაკრძალის დირექტორს ვ. მიკულიჩს, სადაც თქვა, რომ მონასტერმა ხელშეკრულების გაგრძელების მოთხოვნით მიმართა კულტურის სამინისტროს და სახელმწიფო ქონების ფონდს და სანამ პასუხი არ იქნება, აბატი სთხოვს ხელმძღვანელობას, შეაჩერონ მონასტრიდან დების გამოსახლება.
თუმცა, მჟკ-ს მიერ მოპოვებული ვიდეოდან ჩანს, რომ მონასტრის შესასვლელთან რამდენიმე ათეული პოლიციელი, ორი მიკროავტობუსი და საპატრულო მანქანაა მობილოიზებული.