COVID-19-ით გარდაიცვალა ელადის არქიეპისკოპოსი, დუმენკოს თანამეინახე
2020 წლის 15 ნოემბერს 62 წლის ასაკში, COVID-19-ით გამოწვეული გართულებების ფონზე, გარდაიცვალა ელადის მართლმადიდებლური ეკლესიის, ლანგადასკის მიტროპოლიტი იოანი (ტაისიასი), იტყობინება გამომცემლობა „რომფეა“.
გამომცემლობის ინფორმაციით, მიტროპოლიტმა იოანმა ვირუსზე, SARS-CoV-2-ზე ტესტირებისას დადებითი შედეგი მიიღო. პარასკევს, 13 ნოემბერს იგი ჰოსპიტალიზირებული იყო კლინიკის „პაპარეორგიუ“ სპეციალურ განყოფილებაში, სალონიკში.
მედიცინის პერსონალის დიდი მონდომების მიუხედავად, იერარქის ჯანმრთელობა შაბთიდან კვირის ღამეს მკვეთრად გაუარესდა და 15 ნოემბერს, დილის 06:35 სთ-ზე გული გაუჩერდა. ცხადდება, რომ მიტროპოლიტ იოანეს ჰქონდა თანმხლები დაავადებებიც.
ადრე მჟკ წერა, რომ ლანგადასკის მიტროპოლიტმა იოანემმონაწილეობა მიიღო მეუ-ს „ლიტურღიაში, რომელიც გაიმართა რუსეთის ნათლობის დღის საპატივცემლოდ, კიევის სოფიას ტაძარში, 2019 წლის 28 ივლისს.
თუმცა, მოგვიანებით გამოჩნდა ინფორმაცია, რომ რუსეთის ნათლობის 1031-წლისთავთან დაკავშირებით ელადის მართლმადიდებლური ეკლესიის არქიეპისკოპოსის, ლანგადასკის მიტროპოლიტის იოანის კიევში ვიზიტი პირადი ხასიათისა იყო. მიტროპოლიტი იოანი მეუ-ს „იერარქებთან“ მსახურობდა უკრაინის უჟგოროდის საღვთისმეტყველო აკადემიიის პროფესორის რანგში, მაგრამ არ იყო დელეგირებული ელადის სრული ეკლესიის მიერ.