სასამართლომ სახელმწიფოს "დააბრუნა" ჟიტომირის რეგიონში უმე-ის ჩერვონსკის მონასტრის შენობა
ჟიტომირის რეგიონის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა ბერდიჩივის საოლქო პროკურატურის სარჩელი სოფელ ჩერვონოიეში შენობის სახელმწიფო საკუთრებაში გადაცემის შესახებ, სადაც მდებარეობს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ქრისტეშობის მონასტერი. ამის შესახებ კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს პრესსამსახურში განაცხადეს.
მონასტერი მდებარეობს მამულში, რომელიც 1917 წლამდე ეკუთვნოდა ცნობილი მეწარმეებისა და მეცენატების ტერეშჩენკოებს ოჯახს. შენობას აქვს ადგილობრივი მნიშვნელობის ძეგლის სტატუსი.
„უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრო საქმის განხილვას 2023 წელს შეუერთდა და ძეგლის ინტერესებს იცავდა“, - აცხადებენ ოფიციალური პირები. - ამრიგად, ჩვენ გვაქვს კიდევ ერთი წარმატებული თანამშრომლობა კულტურის სამინისტროსა და პროკურატურას შორის, ქონების დაცვისა და სახელმწიფო საკუთრებაში დაბრუნების საქმეში. უმე-ს მონასტრის კიდევ ერთი შენობა სახელმწიფო საკუთრებაში დაბრუნდა“.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჟიტომირის ეპარქიის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, 2000 წელს სააქციო საზოგადოებამ «Червонський цукровик» შაქრის ქარხნის ყოფილი მფლობელის ტერეშჩენკოს ქონება გადასცა ეპარქიის საკუთრებაში. შენობა ჟიტომირის ეპარქიის ბალანსზე გადაიყვანეს დანგრეულ მდგომარეობაში, ფანჯრებისა და კარების გარეშე.
2000 წლის ოქტომბრიდან შენობაში განთავსებული იყო წმიდა მოწამე ანასტასია რომაელის ჟიტომირის დედათა მონასტერი. 2001 წლის დასაწყისში მოხდა სახლის ეკლესიის კურთხევა, რომელშიც დაიწყო რეგულარული წირვა-ლოცვა. 2001 წლის 22 იანვარს უმე-ის წმიდა სინოდმა აკურთხა ქრისტეს შობის სახელობის ჩერვონსკის დედათა მონასტრის გახსნა. მონასტრის არსებობის პერიოდში მონაზვნებმა და მრევლმა მამულის შენობის ნაწილი განაახლეს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პოლიცია ცდილობს მონაზვნების გამოსახლებას ტერნოპოლის რეგიონში უმე-ის კრემენეცის ქრისტეშობის მონასტრიდან.