ნუ გაართულებთ სიტუაციას, კამენ-კაშირსკის მორწმუნეებმა ხელისუფლებას მიმართეს
კამენ-კაშირსკის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის ტაძრის მრევლმა და ეკლესიის მოძღვარმა გააკეთეს განცხადება მეუ-ში მათი თემის უკანონო ხელახალი რეგისტრაციის შესახებ.
ფეისბუქის გვერდზე ტაძრის მოძღვარმა გიორგი მიხაილოვმა განაცხადა, რომ გასული წლის შემოდგომაზე საზოგადოებამ გააკეთა ოფიციალური განცხადება, რომ ის რჩება უმე-ის წიაღში.
მღვდელმა თქვა, რომ „გარდამავალი საკითხი“ 2021 წელს რამდენიმე აქტიური მრევლის ინიციატივით გაჩნდა. მაგრამ შეხვედრაზე საზოგადოებამ თითქმის ერთხმად მიიღო გადაწყვეტილება: ჩვენ არ ვცვლით იურისდიქციას.
სამწუხაროდ, მღვდელი ამბობს, რომ ამან ხელი არ შეუშალა აქტივისტებს და განაგრძეს მცდელობა ტაძრის მეუ-ში გადასაყვანად. ამისთვის ხელმოწერებს აგროვებდნენ პირდაპირ ქალაქის ქუჩებში რიგითი გამვლელებისგან, რომლებსაც ხშირად საერთოდ არაფერი ჰქონდათ საერთო ტაძართან ან ძალიან იშვიათად სტუმრობდნენ მას.
„დიახ, ეს ადამიანები ტერიტორიული თემის წევრები არიან, მაგრამ არა რელიგიური. მათ გამართეს რელიგიური თემის მეორე შეხვედრა, რამაც კიდევ ერთხელ დაადასტურა მისი ერთგულება უმე-ის მიმართ“, - აღნიშნა მღვდელმა.
მისი თქმით, ყველა ამ „შეხვედრის“ მთავარი ინიციატორი, ვიღაც დრეგელი, დაახლოებით ოთხი წელია ამ ტაძრის მრევლი არ არის და არ მონაწილეობს სამრევლო ცხოვრებაში, ამიტომ მას არ აქვს უფლება არც შეკრიბოს საზოგადოება და არც ჩაატაროს გამოკითხვა.
4 სექტემბერს გაირკვა, რომ რელიგიური თემი გადაიყვანეს მეუ-ში, რამაც მორწმუნეების გულწრფელი გაკვირვება გამოიწვია. მათი თქმით, ტაძარს 600-მდე მრევლი ჰყავს, რომელთაგან უმეტესი მთელი ცხოვრება ტაძრის მრევლია.
„ბევრის ნათესავი – ქმარი, ვაჟი, ძმა, მამა – ახლა ომობს. არიან სამხედროებიც, რომლებმაც არაერთხელ მოუწოდეს და სთხოვეს, არ გაამწვავონ სიტუაცია და საკითხი მშვიდობიანად მოგვარდეს“, – ამბობს მღვდელი.
მან ასევე თქვა, რომ მრევლს არანაირი პრეტენზია არ აქვს მათთან, ვინც გადავიდა მეუ-ში, მაგრამ ითხოვენ, რომ თავი დაანებონ და მათგან დამოუკიდებლად მოაწყონ თავიანთი სამრევლო ცხოვრება.
"ჩვენ მტკიცედ ვდგავართ ჩვენს გადაწყვეტილებაზე და ვრჩებით უმე-ის წევრებად მისი უნეტარესი ონუფრის ხელმძღვანელობით", - თქვა მღვდელმა საზოგადოების სახელით და სთხოვა მთავრობის ყველა წარმომადგენელს დაიცვან თავიანთი კონსტიტუციური უფლებები თავისუფალ რელიგიაზე.
მისი თქმით, თემს აქვს მრევლის ფიქსირებული სია და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „გადასასვლელად“ აუცილებელია, რომ ამ სიის წევრებმა იურისდიქციის შეცვლას მისცენ ხმა.
„მაგრამ სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ მეუ-ში გადასვლის ბრძანება გასცა და ახლა ხალხი ითხოვს ამ უკანონო ბრძანებების გაუქმებას“, - მღვდელი.
მრევლი სამხედროებს 2014 წლიდან უჭერს მხარს, ისინი აქტიური მოხალისეები არიან, რომლებიც უკვე არაერთხელ ყოფილან საბრძოლო ზონაში. სამხედროებმა, ტაძრის მრევლმა და მათმა ახლობლებმა არაერთხელ გადაგვიხადეს მადლობა ლოცვისთვის, რამაც რთული სიტუაციიდან იხსნა ისინი. მრევლი აქტიურად აგროვებდა საჭირო ნივთებს - საკვები, წამალი, ჰიგიენური საშუალებები და მამა გიორგი ხშირად აწვდიდა ამ ყველაფერს პირადად.
იმ ყველაფრის ფონზე, რაც ხდება, საზოგადოება უკვე დაუკავშირდა უკრაინის პრეზიდენტის აპარატს, უკრაინის უმაღლესი რადას ადამიანის უფლებათა კომისარს, უკრაინის გენერალურ პროკურატურას, უკრაინის ეროვნულ პოლიციას, უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს, კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს, აშშ-ს საელჩოს უკრაინაში, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისს, გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიას უკრაინაში, ეუთოს სამდივნოს კონფლიქტების პრევენციის ცენტრს და ევროკავშირის დელეგაციას უკრაინაში - ელექტრონული და წერილობითი ფორმით.
საზოგადოება ითხოვს მხოლოდ კანონის უზენაესობას და მათი უფლებების პატივისცემას: „ჩვენ არ გვინდა ომი, არ გვინდა მტრობა ჩვენს თანასოფლელებთან და ქალაქში მცხოვრებ მეზობლებთან. ჩვენ გვინდა ვიცხოვროთ მშვიდობაში, ჰარმონიაში და სიყვარულში და გავაგრძელოთ ლოცვა მშვიდობისთვის, სიმშვიდისთვის და ჩვენი ჯარისკაცებისთვის, რათა ყველაფერი მშვიდობიანად დასრულდეს და მალე დადგეს გამარჯვება“.
„იმედი გვაქვს, რომ მოგვისმენენ, რომ კანონის უზენაესობა აღდგება, რომ ყველა სამართლებრივი ნორმა შესრულდება არა მხოლოდ ჩვენს მიერ, როგორც ჩვენგან მოითხოვენ, არამედ ჩვენთან მიმართებაშიც“, - ნათქვამია მიმართვის ბოლოს.