პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ განაცხადა, რა უნდა გააკეთოს უმე-მ, რომ "არ დაზარალდეს"
პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მთავარმა კონსულტანტმა ოლეგ გავრიშმა განუცხადა, თუ რა უნდა გააკეთოს უმე-მა უკრაინისა და მისი პროუკრაინელი მრევლის მხარდასაჭერად.
ოფიციალურმა პირმა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა, რომ ის არ არის ჩართული სახელმწიფო პოლიტიკაში საეკლესიო სფეროში, მაგრამ, მისი აზრით, „უმე ახლა საკმაოდ რთულ მდგომარეობაშია“.
”მისი მრევლის მნიშვნელოვანი ნაწილი და, დარწმუნებული ვარ, რომ ზოგიერთი ეპისკოპოსი და მღვდელი პრო-უკრაინული შეხედულებებისაა: ისინი მსახურობენ ჯარში, მუშაობენ სახელმწიფოსთვის ან უკრაინის ეკონომიკისთვის. ისინი არ გაიქცნენ, გაბედულად წამოდგნენ ქვეყნის დასაცავად და შეასრულეს თავიანთი მოვალეობა. UOC-ში ბევრი პატრიოტი, პრო-უკრაინელი ხალხია“, - თვლის გავრიში.
ის წერდა, რომ ამ ხალხისთვის „ეკლესიის დატოვება არის ახალი აღთქმის პირდაპირი დარღვევა, კერძოდ, „ჩვენ არ ვტოვებთ ჩვენს შეკრებას, როგორც ზოგიერთის ჩვეულებაა“ (ებრ. 10:25) (ქრისტიანებს განსხვავებული შეხედულებები აქვთ ამ საკითხზე, მაგრამ ვისაც ამის  სწამს, არ შეიძლება დაგმობილი იყოს).
ის დარწმუნებულია, რომ „ყველა ეს ადამიანი მკვეთრად ეწინააღმდეგება რუსეთს, მის სატანურ ხელისუფლებას და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქებს და ე.წ. პატრიარქ კირილს“.
„ამ მხრივ, რა თქმა უნდა, ყველაფერი, რაც ახლა ხდება უმე-თან მიმართებაში, ტკივილს აყენებს პრო-უკრაინელ მრევლს“, წერს გავრიში და ხაზს უსვამს, რომ „ჩვენ ვსაუბრობთ უკრაინის მოქალაქეებზე, რომლებიც არიან ჩვენი ქვეყნის მომხრეები, მაგრამ არიან უმე-ს მრევლი.“
მისი აზრით, „უპირველეს ყოვლისა, უკრაინისა და უკრაინელი ხალხის, ისევე როგორც მისი პროუკრაინელი მრევლის მხარდასაჭერად“, ეკლესიამ „საჯაროდ ყველაზე მკაცრად უნდა დაგმოს ვლადიმერ პუტინი და მთელი რუსეთის მთავრობა წამოწყებული ომის გამო“.
ასევე, პრეზიდენტის ოფისის მრჩეველი ამბობს, რომ ეკლესიამ „საჯაროდ და ცალსახად უნდა დაგმოს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ხელმძღვანელობა, მათ შორის მისი მეთაური, ომის მხარდაჭერისთვის“.
გავრიშმა ასევე ურჩია უმე-ის იერარქიას „აკრძალოს ან გაათავისუფლოს რუსეთთან ურთიერთობაში გამოვლენილი ყველა იერარქი და სასულიერო პირი“, ისევე როგორც „ყველა, ვის მიმართაც გამოძიება მიმდინარეობს ან სასჯელს იხდის“.
ოფიციალური პირი მიიჩნევს, რომ უმე-მ უნდა დაიწყოს მოლაპარაკებები მეუ-სთან გაერთიანების შესახებ. ”მაგრამ პირადად მე ვფიქრობ, რომ აქ შერწყმა უნდა იყოს და არა შთანთქმა. რატომ? მხოლოდ იმიტომ, რომ არც მღვდლები და არც უმე-ის ეპისკოპოსები არ მიიღებენ შთანთქმას“, - წერს ის.
მისი აზრით, „გაერთიანება ნიშნავს, რომ მეუ და უმე-ის ეპისკოპოსები გაერთიანდებიან და აირჩევენ ეკლესიის ახალ მეთაურს“.
იდეალურ შემთხვევაში, ამბობს გავრიში, „ორივე მხარე იღებს ინიციატივას უკრაინის საპატრიარქოს შექმნისთვის“, რადგან „ჩვენი ქვეყანა იმსახურებს თავის მართლმადიდებელ პატრიარქს“, „განსაკუთრებით, რომ ის არსებობს რუმინეთშიც და სერბეთშიც“. "რატომ არ არის ის ჯერ კიდევ უკრაინაში?" - კითხვას სვამს პრეზიდენტის ოფისის თანამშრომელი.
იგი თვლის, რომ "უმე-ის ხელმძღვანელობა დიდი ხნის წინ უნდა მოსულიყო ასეთი ინიციატივებით მეუ-ში და დაწყებულიყო მოლაპარაკებები" და ასევე "მკაფიოდ და ცალსახად გადაეცა თავისი პოზიცია სახელმწიფოსთვის".
„უმე-მ საბოლოოდ უნდა დაუსვას წერტილი ყველაფერს, საბოლოოდ უნდა გაწყვიტოს ურთიერთობა მოსკოვის საპატრიარქოსთან, თუ ეს არ გაკეთდება, სიტუაცია მხოლოდ გაუარესდება. რაც მთავარია, ეს იქნება სამწყსოს იმ ნაწილის ღალატი, რომელსაც ნამდვილად უყვარს უკრაინა და განიცდის ყველაფერს, რაც ახლა ხდება უმე-ში“, - დაასკვნა გავრიშმა.
მანამდე მჟკ წერდა, პრეზიდენტის აპარატი მიიჩნევს, რომ მართლმადიდებლური ღვთისმსახურება მხოლოდ უკრაინულ ენაზეა შესაძლებელი.