სასამართლო კვლავ განიხილავს ლავრას ბერის საქმეს, რომელმაც ტაძარში დაუშვა სიმღერა „ზარი რუსეთის თავზე“
არქიმანდრიტი ზაქარია. ფოტო: Киево-Печерская лавра
2023 წლის 8 სექტემბერს კიევის სააპელაციო სასამართლომ დააკმაყოფილა პროკურორის საჩივარი და  ლავრას ბერის საქმის ახალი განხილვა დანიშნა, რომელმაც კიევ-პეჩერის ლავრას ეკლესიაში დაუშვა გალობა "ღვთისმშობელო, სიყვარულისა და სიკეთის, სინათლის დედაო" (უფრო ცნობილია სიტყვებით „... ზარი რეკავს რუსეთის თავზე“), რომელიც პროკურატურის თქმით, განადიდებს აგრესორ ქვეყანას, იუწყება პროკურატურის ფეისბუქ-გვერდი.
„კიევ-პეჩერის რაიონულმა სასამართლომ, თავისი განჩინებით, გადაწყვიტა, აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე საბრალდებო დასკვნა დაებრუნებინა პროკურორს უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 291-ე მუხლის მოთხოვნებთან შეუსაბამობის საფუძველზე. პროკურორი არ დაეთანხმა პირველი ინსტანციის სასამართლოს ამ დასკვნებს და  გადაწყვეტილება გასაჩივრდა.
სააპელაციო განხილვის შედეგების საფუძველზე, სააპელაციო სასამართლომ აღიარა პროკურორის არგუმენტები საბრალდებო დასკვნის, უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 291-ე მუხლით მოთხოვნებთან შესაბამისობის შესახებ, დაკმაყოფილდა პროკურატურის საჩივარი, გაუქმდა პირველი ინსტანციის სასამართლოს განჩინება და დაინიშნა ახალი სასამართლო განხილვა პირველ ინსტანციაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის აპრილში კიევის სასამართლომ უარი თქვა კიევ-პეჩერის ლავრის მკვიდრის, არქიმანდრიტ ზაქარიას საქმის განხილვაზე, რომელსაც SBU ბრალს სდებს „უკრაინის წინააღმდეგ რუსული აგრესიის გამართლებაში“. განჩინებაში მოსამართლემ აღნიშნა, რომ საბრალდებო დასკვნა „არსებითად არ შეესაბამება“ უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მოთხოვნებს:
„სასამართლოს მიერ ჩამოთვლილი გარემოებები უპირობოდ მიუთითებს საბრალდებო დასკვნაში სრულფასოვანი (კონკრეტული) საპროცესო ცნობის არარსებობაზე და, შესაბამისად, მისი სასამართლო განხილვაზე დანიშვნა ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლის მე-3 ნაწილის დებულებებს. “
საბრალდებო დასკვნის შესწავლის შემდეგ, სასამართლომ ასევე ვერ შეაფასა, თუ როგორ „ჩაიდინა დანაშაული იერომონაზონმა ზაქარიამ“.
მოსამართლემ ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მას არ ესმოდა, რა იყო ეკლესიის შენობა სიმღერის შესრულების დროს: საშუალება თუ ინსტრუმენტი.