ლავრასთან დგომის ჩამშლელი აქტივისტების წინააღმდეგ პოლიციაში განცხადება შეიტანეს
2023 წლის 13 სექტემბერს ადვოკატებმა განცხადება დაწერეს პოლიციაში მეუ-ს აქტივისტებზე, რომლებიც ლოცვით დგომაზე ლავრასთან შეურაცხყოფდნენ უმე-ს მორწმუნეებსა და სასულიერო პირებს და ასევე მათ რელიგიურ შეხედულებებს. ამის შესახებ ტვიტერის არხზე დაწერა ლავრის ადვოკატმა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა.
მან განაცხადა, რომ აქტივისტებმა მართლსაწინააღმდეგო ქმედებები განახორციელეს „მაგ-ველიარის“ ხელმძღვანელობით, რომელიც არა ერთხელ იყო შენიშნული ლავრასთან საპროტესტო აქციებზე.
ადვოკატის თქმით, აქტივისტები არა მხოლოდ შეურაცხყოფდნენ მორწმუნეებს, არამედ მიმართავდნენ ჩართულ მეგაფონებს მდგომი მონაწილეებისკენ მოწოდებებით, რომელიც შეურაცხყოფდა მათ რელიგიურ მრწამსს.
„ამჟამად კიევში ნპმს-ს პეჩერის პს-დან მოსალოდნელია სგერ-ში უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 214-ე მუხლის მიხედვით ცვლილებების შეტანა სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნების მიხედვით, რომელიც გათვალისწინებულია უკრაინის სსკ-ს 180-ე მუხლის 1 ნაწილით (რელიგიური წესის შესრულებისადმი ხელის შეშლა -რედ.)“ - დაწერა მან.
მუხლი ითვალისწინებს ორ წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ს მორწმუნემ განაცხადა, რომ პოლიცია ხულიგანებს აძლევს ლავრასთან თავნებობის უფლებას ხელისუფლების თანხმობით.