დუმენკომ პეშჩანში უმე-ის მიძინების მრევლი თავის „სტავროპეგიად“ გამოაცხადა
2023 წლის 12 სექტემბერს ეპიფანე დუმენკომ მეუ-ში „მიიღო“ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიძინების სამრევლო პოლტავას რაიონის სოფელ პეშანოიეში, როგორც თავის „სტავროპეგია“. როგორც „სამრევლო საბჭოს თავმჯდომარემ“ გენადი ტერტიჩნიმ ფეისბუქზე დაწერა, დუმენკომ მას შესაბამისი განკარგულება რეზიდენციაში გადასცა.
მოხსენების თანახმად, შეხვედრის დროს მეუ-ს ხელმძღვანელმა ტერტიჩნისთან განიხილა „ბრძოლა უკრაინის შიდა მტრის წინააღმდეგ“ და ასევე „მადლობა გადაუხადა მას და საზოგადოებას მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების მიღებისთვის’’.
როგორც მჟკ წერდა, ეს "გადაწყვეტილება" მიიღო არა ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესიის საზოგადოებამ, არამედ ტერტიჩნის მეთაურობით მოწვეულმა თავდამსხმელთა ჯგუფმა, რომელიც 2023 წლის 3 სექტემბერს შეიჭრა ტაძარში, შეწყვიტა მსახურება და გამართა მიტინგი. ხმის მიცემა.
პროვოკაციას ძირითადად ესწრებოდნენ მეზობელი კიროვოგრადის რეგიონის მაცხოვრებლები - კერძო საწარმოს "Viktor i K" (TM "Korolivsky Smak") თანამშრომლები, რომლის პიარ-დირექტორი არის გენადი ტერტიჩნი.