რადომიშლში, მეუ-ს აქტივისტებმა სცემეს დაჭრილი ჯარისკაცი და უმე-ის მორწმუნეები
მეუ-ს აქტივისტები ტაძრიდან აძევებენ სექსტონს, რომლის შვილიც უკრაინის ფრონტზე დაიღუპა. ფოტო: скриншот t.me/dozor_kozak1
2023 წლის 6 სექტემბერს მეუ-ს წარმომადგენლებმა სცემეს უკრაინის შეიარაღებული ძალების დაჭრილი ჯარისკაცი და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის მორწმუნეები.
თავდამსხმელთა ჯგუფი მეუ-ს ორი სასულიერო პირის ხელმძღვანელობით ტაძარში ღვთისმსახურების დროს შევიდა. მორწმუნეებისთვის ზიარების მისაღებად ტაძრის წინამძღვრის გამოსვლის მოლოდინში, აქტივისტებმა ხმაური ატეხეს და საკურთხეველს მივარდნენ.
მრევლმა ისინი საკურთხეველში არ შეუშვა და მეუ-ის მხარდამჭერებმა დახმარებას გამოიძახეს. ტაძარში აქტივისტებით დატვირთული ავტობუსი მივიდა და მრევლის ტაძრიდან ფაქტიურად გაძევება დაიწყო.
საქმე იქამდე მივიდა, რომ მეუ-ს წარმომადგენლებმა წირვაზე მისულ უკრაინის შეიარაღებული ძალების დაჭრილ სამხედროსაც კი დაარტყეს და ასევე თავს დაესხნენ მღვდელს და სექსტონს, რომლის ვაჟიც უკრაინას ფრონტზე იცავს.
გარდა ამისა, ისინი თავს დაესხნენ უმე-ის მრევლ ქალს, რომლის შვილი უკრაინის დასაცავად ფრონტზე დაიღუპა.
შემთხვევის ადგილზე პოლიცია მივიდა, რომელიც სიტუაციის დარეგულირებას ცდილობდა, მაგრამ თავდამსხმელებმა პროვოკაცია მაინც მოახდინეს და მორწმუნეების განდევნა დაიწყეს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მეუ-ს აქტივისტებმა წმინდა ნიკოლოზის ტაძარში დაგეგმილი პროვოკაცია მოაწყვეს, რის შემდეგაც ტაძარი დაილუქა.