ლიტურგია მუშაობის შემდეგ: მეუ-მ შეიმუშავა დღესასწაულების გადადების თემა
„მიტროპოლიტი“ ა.დრაბინკოს შემდეგ, არდადეგების გადადების იდეით გამოვიდა ანდრეი დუდჩენკო, თეოლოგი და მეუ-ს სინოდალური სასულიერო და ლიტურგიკული კომისიის მდივანი.
ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე მან განაცხადა, რომ შუაკვირის დღესასწაულებზე წირვაზე დასწრება შეუძლიათ მხოლოდ ფრილანსერებს, დიასახლისებს და პენსიონერებს.
მაშასადამე, როგორც დუდჩენკო წერს, „ჩვენ მივაღწევთ საეკლესიო დღესასწაულების გადატანას სამუშაო დღეებიდან შაბათ-კვირას“. ამასთან დაკავშირებით ის გვთავაზობს ღვთისმშობლის დღესასწაულების შაბათობით გადატანას, ხოლო საუფლო დღესასწაულების კვირას გადატანას.
ალტერნატიულად, „მღვდლის“ თქმით, შეგიძლიათ ლიტურგია საღამოს, სამსახურის შემდეგ აღასრულოთ. ამ შემთხვევაში, ევქარისტიული მარხვა დაიწყება "ლანჩის შემდეგ". „მთავარი ის არის, რომ ჩვენ აღვნიშნავთ მოვლენას და არა თარიღს.
ხოლო თანამედროვე ქრისტიანულ საზოგადოებას (ეკლესიას) შეუძლია დღესასწაულის თარიღი და მეთოდი ისე მოარგოს, რომ ეს ამ თემის წევრებისთვის მოსახერხებელი იყოს“, - განაცხადა დუდჩენკომ. მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ მეუ-მ გამოაცხადა საუფლო დღესასწაულების შაბათ-კვირისთვის გადადების აუცილებლობა.