არ შეიძლება უმე დაადანაშაულო ,,კრემლის ნარატივებში’’- უკრაინელი ფილოსოფოსი
ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორი, კიევის ტარას შევჩენკოს ნაციონალური უნივერსიტეტის თეორიული და პრაქტიკული ფილოსოფიის კათედრის პროფესორი, ანდრეი ბაუმეისტერი თვლის, რომ უმე არ შეიძლება დაადანაშაულონ „მოსკოვის ნარატივებში“.
ფილოსოფოსმა YouTube-ის არხზე გამოაქვეყნა ვიდეო, სადაც განაცხადა, რომ ვინმეს დადანაშაულება „მოსკოვურ ნარატივებში“ ირაციონალური და არადამაჯერებელი არგუმენტია.
მთავრობის უმე-ზე ზეწოლის კონტექსტში მსჯელობისას ანდრეი ბაუმეისტერმა თქვა, რომ ”ბრალდებები არასწორ ნარატივებში, ნებისმიერ საკითხზე, იერარქების უღირსობაზე, საეკლესიო ობიექტებზე პრეტენზიების იურიდიულ შეუსაბამობაზე - ეს ყველაფერი ჩემთვის არ არის სარწმუნო პრინციპი"
.„უკრაინა უნდა გახდეს თავისუფალი ევროპული სახელმწიფო. ამ სახელმწიფოში მოქალაქეებს უნდა ჰქონდეთ თავისუფლება აირჩიონ ნებისმიერი რელიგია. ეს თავისუფლება არ უნდა იყოს დაწესებული ამა თუ იმ პრინციპით, რადგან ბრალდებები „კრემლის ნარატივებში“ არ არის რაციონალური, არც იურიდიული და არც პოლიტიკური არგუმენტები“.
მისი აზრით, „კრემლის ნარატივი“ არის ბუნდოვანი ტერმინი, რომლის ქვეშაც „ყველაფერი“ შეიძლება მოხვდეს და „ეს არის ძალიან მოსახერხებელი ნაბიჯია წყაროს შეურაცხყოფისთვის“ და „მოწინააღმდეგეების ნებისმიერ რამეში დასადანაშაულებლად“.
ანდრეი ბაუმეისტერმა გაიხსენა, რომ უკრაინელი პოლიტიკოსების უმეტესობა და ყველა პრეზიდენტი ხვდებოდა უმე-ის იერარქებს, „განსაკუთრებით ამჟამინდელი პრეზიდენტი“, რაც ნიშნავს, რომ „მტრის ნარატივების“ ბრალდებები არ ეწინააღმდეგება რაციონალურ კრიტიკას, რადგან ამ არგუმენტში ყველაფერი შეიძლება მოხვდეს.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ უკრაინის პრეზიდენტის აპარატის მრჩეველმა ალექსეი არესტოვიჩმა უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიებს უწოდა "განხეთქილების პრიმიტიული პოლიტიკური ტექნოლოგია".