უმე-მ დაკარგა კიევის რეგიონში ეკლესიების 60-70%, - იურისტები
მეუ-სა და უბკე-ს მიერ მიტაცებული, ბორისისა და გლების სახელობის ტაძარი ვიშგოროდში. ფოტო: ФБ. Николая Мединского
მეუ მასიურად იტაცებს უმე-ის ეკლესიებს კიევის რეგიონში, ამბობენ ადვოკატები, რომლებიც იცავენ საეკლესიო თემების ინტერესებს სასამართლოებში. ამის შესახებ Dialogue წერს.
იურისტები ირწმუნებიან, რომ პერეიასლავის სამრევლოში, უმე-ის თითოეული ტაძარი გადაეცა მეუ-ს და ისინი ცარიელია.
Диалог.тут-ის ჟურნალისტების ცნობით, იურისტები ამტკიცებენ, რომ კონფისკაციების კორუფციული სქემების მიუხედავად, რომელშიც ადგილობრივი ხელისუფლებაც მონაწილეობს, თემებმა უნდა იბრძოლონ თავიანთი სალოცავებისთვის, რადგან ყველა თავდამსხმელი დაუსჯელობის იმედის გამო იდენს დანაშაულს.
„ოდესღაც ყველა სახელი გახდება ცნობილი - როგორც უკანონო რეგისტრატორების, ასევე იმათი, ვინც ოქმებს მოაწერეს ხელი, მონაწილეობა მიიღეს სხდომაში და ნოტარიულად დაადასტურეს დოკუმენტები“, - დარწმუნებულნი არიან ადვოკატები. სწორედ ამ მიზნით უნდა იყოს მკაფიოდ დაფიქსირებული დღეს ჩადენილი ყველა დარღვევა.
ამიტომ, დარბევის ყველა ფაქტი დეტალურად უნდა იყოს დოკუმენტირებული, უნდა დაიწეროს საჩივრები და წარედგინოს სასამართლოებს. იურისტების აზრით, სამართლებრივი თვალსაზრისით, აშკარაა, რომ მათზე გადაწყვეტილებები იქნება დადებითი - თუ არა ახლა და არა უკრაინის სასამართლოების დონეზე, მაშინ უახლოეს მომავალში საერთაშორისო დონეზე, რომელთა განმარტებები შიდა კანონმდებლობის პრიორიტეტია.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ იურისტების აზრით, მეუ-ში „გადასვლის“ უკან იურიდიული ფირმები დგანან მილიონი დოლარის ბიუჯეტით.