მეუ-ს მხარდამჭერი იღუმენი ათონიდან, ბულგარეთის პატრიარქს შეხვდა
25 სექტემბერს ბულგარეთის პატრიარქმა ნეოფიტემ მიიღო ათონის მონასტრის ახალი ესთიგმენის იღუმენი ნეოფიტე, რომელიც ცნობილია იმით, რომ ის მხარს უჭერს მეუ-ს, იუწყება ბულგარეთის საპატრიარქოს საიტი.
იღუმენი ბართლომე ესტუმრა პატრიარქ ნეოფიტეს ალექსანდრიის საპატრიარქოს პტოლემაიდის მიტროპოლიტ ემანუელთან ერთად, რომელიც იმყოფება ბულგარეთში მონტენეგროს უვერცხლო წმინდანთა კოზმა და დამიანეს სახელობის მონასტრის წინამძღვრის მიწვევით.
შეხვედრაზე სტუმრებმა მადლობა გადაუხადეს პატრიარქ ნეოფიტეს კურთხევისთვის, რომ ეწვიონ ბულგარეთს და წმინდა სოფიოს ეპარქიას და მონაწილეობა მიიღონ ღირსი სილუანე ათონელის დღესასწაულში მონტენეგროს მონასტერში, სადაც მათ წირვა დააყენეს.
შეხვედრის დროს მიტროპოლიტმა ემანუელმა პატრიარქ ნეოფიტეს ალექსანდრიის პატრიარქ თეოდორეს მოკითხვა გადასცა.
თავის მხრივ, ბულგარეთის ეკლესიის წინამძღოლმა მადლობა გადაუხადა სტუმრებს თბილი სიტყვებისთვის და „გულწრფელი სურვილები“ გადასცა თავის კოლეგას - ალექსანდრიის პატრიარქს.
ბულგარეთის საპატრიარქოს საიტი იუწყება, რომ „საუბრის დროს ისინი სხვადასხვა თემას შეეხნენ, რომლებიც დაკავშირებულია მთელი მსოფლიოს მართლმადიდებელ ქრისტიანთა სულიერ აღორძინებასთან“.
შეხვედრის დასასრულს პატრიარქმა ნეოფიტემ სტუმრებს სამახსოვრო საჩუქრები გადასცა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2019 წლის 8 თებერვალს მეუ-ს „ეპისკოპოსი“ პავლე იურისტი და მისი თანმხლები დელეგაციის წევრები ახალი საეკლესიო სტრუქტურიდან ეწვიენ ათონის მონასტერს ახალი ესთიგმენი, სადაც მათ თბილად შეხვდა იღუმენი ბართლომე.