ხელისუფლებამ დაასრულა არქეოლოგიური სეზონი კიევ-პეჩერის ლავრაში
კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალმა არქეოლოგიური საველე სეზონი დაასრულა, იუწყება ნაკრძალის პრესსამსახური Facebook-ზე.
ლავრის ბაღის ტერიტორიაზე არქეოლოგებმა ჩაატარეს გათხრები, სადაც აღმოაჩინეს ქარვის საგანძური, რომლის წონა დაახლოებით ნახევარი კილოგრამია, განუცხადა ,,ფაქტებს’’ კიევ-პეჩერის ლავრის ეროვნული ნაკრძალის არქეოლოგიური კვლევის სექტორის ხელმძღვანელმა სერგეი ტარანენკომ.
მისი თქმით, ქარვა მე-14-15 საუკუნეების ფენებში აღმოჩნდა. ტარანენკომ ასევე თქვა, რომ სამხედრო მოსამსახურეებმა და კაპელანებმა მონაწილეობა მიიღეს გათხრებში სამხედრო სარეაბილიტაციო პროგრამის „კულტურით სულიერი აღდგენა“ ფარგლებში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ერთი თვის შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ დახურა ქვედა ლავრა მორწმუნეებისთვის, გამოქვაბულებში შესვლა მხოლოდ 150-დან 1500 გრივნამდე თანხის გადახდის შემდეგ შეგიძლიათ.