იღუმენია სერაფიმა:ფანარის მეთაური იგნორირებას უკეთებს უ.მ.ე-ს
იღუმენია სერაფიმამ (შევჩიკი),ოდესის მიქაელ მთავარანგელოზის დედათა მონასტრის წინამძღვარმა,ოდესის ეპარქიის პროექტის ,,ბესედკა"-ს ფარგლებში განაცხადა,რომ პატრიარქი ბართოლომეოსი მთლიანად იგნორირებას უკეთებს უკრაინის მართმადიდებელი ეკლესიის აზრს,მისი აზრით საბჭოთა დროსაც კი არ ხდებოდა მსგავსი უკანონობა.
,,იგნორირებას გვიკეთებენ ჩვენ,ჩვენს არსებობას,ეპისკოპოსის გარეშე ეკლესია არ არის,როგორც ღვთის ხალხის გარეშე არ არის ის.ჩვენი ბედის გადაწყვეტა უჩვენოდ უნდათ,მრავალმილიონიანი სამწყსოს გარეშე,სპეცსამსახურებისა და სხვა ქვეყნის ჩინოვნიკების დახმარებით.განა სპეცსამსახურებს შეუძლიათ გადაწყვიტონ რომელ ტაძრებში იარონ ან არ იარონ მორწმუნეებმა?!"-განაცხადა დედათა მონასტრის წინამძღვარმა.
იღუმენია სერაფიმა აღაშფოთა აგრეთვე ფანარის მეთაურის სიტყვებმა იმის სესახებ ,რომ ის ,,დროებით იტანს"  უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს.,,ბართლომე ლაპარაკობს იმაზე,რომ ის იტანს მიტროპოლიტ ონოფრეს,წმინდა ადამიანს,მაგრამ რატომ არ ლაპარაკობს იმაზე,რომ იტანს ფილარეტს,რომელიც ახლა,მიუხედავად ყველაფრისა საკუთარ განხეთქილებაში იწყებს კიდევ ერთი განხეთქილების მომზადებას?!"-განაცხადა ოდესის მონასტრის წინამძღვარმა.